Külföld
Irán megregulázására biztatott Varsóban Pence
Munkacsoportokkal mozdítják elő a közel-keleti békefolyamatokat, Teherán ellen lobbiztak az amerikaiak, Szijjártó pedig az elhúzódó konfliktusok miatti migráció veszélyeitől óvott

Mike Pence alelnök (középen) kemény szavakkal győzködte európai szövetségeseit (Fotó: AFP/Omar Marques)
„Itt az ideje, hogy európai partnereink csatlakozzanak hozzánk!” – adta ki a jelszót Mike Pence a Varsóban rendezett Közel-Kelet-konferencián, amelyen a világ hatvan országa képviseltette magát.
Az amerikai alelnök beszédében az iráni atomalku felmondására és az iszlám köztársasággal szemben életbe léptetett amerikai szankciók támogatására szólította fel európai szövetségeseit. Emlékezetes, hogy Donald Trump fél évvel ezelőtt felmondta a 2015-ben megkötött atomalkut, és újra bevezette a Teheránnal szembeni szankciókat.
A politikus szerint Irán a terrorizmus legjelentősebb állami támogatója, amelynek becsvágya egy új holokauszthoz vezethet a térségben. Pence sajnálkozott, hogy eddig nem voltak eléggé együttműködőek az európaiak, de még meg is vádolta őket, hogy megpróbálják kikerülni a szankciókat. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hasonlóképpen vélekedett, hozzáfűzve, hogy emellett nem volt a teremben olyan ország, amelynek képviselője védelmébe vette volna Iránt.
Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter azt mondta, az iráni atomprogram nyugtalanító, ebben egyetért Washingtonnal, és Irán negatív szerepét is egyformán látják.
A lehetséges megoldások tekintetében vannak különbségek: Varsó – és az EU – szerint a 2015-ös atomalku betartása elengedhetetlen, mert csak a nemzetközi közösség keretein belül lehet kordában tartani a negatív jelenségeket a Közel-Keleten.
Szijjártó Péter az MTI-nek elmondta: világossá vált, hogy Európa szomszédságában továbbra is fennállnak a térségünkre kockázatot jelentő konfliktusok, s akármi történik a Közel-Keleten, annak azonnali, nagyon komoly biztonsági hatása van ránk. E térségben 30-35 millió olyan ember él, aki bármikor megindulhat a kontinens felé – tette hozzá Szijjártó, aláhúzva: így Európa érdeke is a konfliktusok megoldása, addig pedig a határvédelem fenntartása. Szijjártó emellett visszautasította az Izrael elleni szankciókat, s kiegyensúlyozott hozzáállást követelve Izrael számára, egyúttal emlékeztetve a jövő heti jeruzsálemi V4-Izrael csúcsra.
A konferencia végén végül a résztvevők közös nyilatkozatban egyeztek meg hét nemzetközi munkacsoport felállításáról a közel-keleti békefolyamatok előmozdítása érdekében, s mindezt „varsói folyamatnak” nevezték el.