Külföld

Hazánk támogatja Rómát a migráció elleni harcban

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke előrelépésnek nevezte, hogy az unió egyre többtagországa megállítaná az illegális bevándorlást az érkezők szétosztása helyett

A visegrádi négyek az Észak-Afrikának küldendő 35 millió eurót a líbiai parti őrség megerősítésére szánják az Európába tartó illegális migráció megállítására – mondta Takács Szabolcs államtitkár Rómában. Gál Kinga európai parlamenti képviselő pedig Strasbourgban a schengeni térség és a külső határok védelméről beszélt.

A magyar kormány szolidáris Olaszországgal, és támogatja Rómát az illegális bevándorlással szembeni fellépésben – hangsúlyozta kedd este az MTI-nek nyilatkozva Takács Szabolcs. A Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára az október 23-i nemzeti ünnepen Rómában tartott magyar követségi fogadást követően Matteo Salvini olasz belügyminiszterrel egyeztetett. Takács Szabolcs a megbeszélést követően elmondta: „értjük és osztjuk az olasz kormány állásfoglalását, hogy az Európába tartó illegális bevándorlókat az afrikai partokon kell megállítani”.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy azt a 35 millió eurót, amellyel a V4-ek az EU Észak-Afrikát támogató alapjához járulnak hozzá, célzottan a líbiai parti őrség erősítésére kívánják fordítani. Megjegyezte, a migránsokat szállító NGO-hajók kitiltásával Olaszország bizonyította, hogy az illegális bevándorlás a tengeren is megállítható. Úgy vélte, a Salvini vezette olasz migrációs politika példát mutat abban, hogy az illegális bevándorlást nem kell elfogadni és nem is kell menedzselni.

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülése tegnap megszavazta a Schengeni Információs Rendszer (SIS) továbbfejlesztéséről. Lapunkhoz is eljuttatott közleménye szerint Gál Kinga fideszes EP-képviselő felszólalásában hangsúlyozta: „a schengeni térség maga az európai sikertörténet”. A néppárti politikus elmondta, az új javaslat a schengeni rendszer biztonsági elemét erősíti tovább „annak érdekében, hogy megfelelő választ tudjon adni a migráció és terrorizmus általi kihívásokra”. Rámutatott: többek között hatékonyabbá válik a kitoloncolásra váró illegális migránsok elleni eljárás, és „nehezebben tűnnek majd el nyomtalanul az illegális bevándorlók a tagállamok között”.

Gál Kinga kiemelte: „Az új rendszer tükrözi törekvéseinket, hiszen valamennyiünk meggyőződése, hogy nincs szabadság biztonság nélkül”. Hozzátette: „ugyanakkor nem szabad felednünk, hogy a belső határnélküliség annak minden pozitívumával együtt csak addig tartható fenn, ameddig külső határaink biztonsága garantált”.

A strasbourgi plenáris ülésen Donald Tusk is felszólalt. Az Euró­pai Tanács elnöke szerint valódi előrelépés, hogy mostanra az EU csaknem minden tagországának vezetése megértette, az illegális bevándorlás megállítására kell helyezni a hangsúlyt a szabálytalanul érkezők szétosztása helyett. Az uniós tagországok állam- és kormányfői olyan közös európai bevándorláspolitikát építenek, amelynek középpontjában a migrációs kiinduló és tranzitállamokkal való együttműködés, az embercsempészek elleni küzdelem és a külső határok védelme áll, nem pedig a kötelező menekültkvóták – szögezte le.