Külföld
Havanna és Washington: olvad a jég
Barack Obama és Raúl Castro a kapcsolatok helyreállításáról állapodott meg, a republikánusok nem akarják feloldani a blokádot
Todos somos americanos - azaz Mindannyian amerikaiak vagyunk. Ezekkel a spanyol szavakkal üzent a kubai népnek Barack Obama amerikai elnök, amikor szerdai, történelmi jelentőségű sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy fél évszázad után fel akar hagyni Havanna elszigetelésének politikájával, ami nyilvánvalóan nem vált be. Az elnök utasította John Kerry külügyminisztert, hogy kezdjen tárgyalásokat a teljes körű diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról, és közölte, hogy újra nagykövetséget terveznek nyitni a kubai fővárosban. Már ezek a felvetések is óriási ugrást jelentenek a két ország kapcsolatában, de Obama azt is kilátásba helyezte, hogy az embargó feloldásáról fog tárgyalni a kongresszus tagjaival, enyhíteni akarja a gazdasági és utazási korlátozásokat. Obama bejelentésével egy időben Raúl Castro kubai elnök is sajtótájékoztatót tartott, ahol bejelentette a diplomáciai kapcsolatok helyreállítására vonatkozó megállapodást. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a fő probléma, a gazdasági blokád kérdése nem oldódott még meg. Mint mondta, továbbra is erőteljes nézetkülönbséget vannak Havanna és Washington között, ugyanakkor kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd mellett civilizált módon kell együtt élniük. Castro bejelentette azt is, hogy hazaérkezett a „kubai ötök” három tagja, Gerardo Hernández, Ramón Labanino és Antonio Guerrero. A három férfit hírszerzés vádjával tizenhat évvel ezelőtt börtönözték be az Egyesült Államokban, kettejük már letöltötte a büntetését, és korábban kiszabadult. A Washingtonnal kötött, bebörtönzött kémek kicseréléséről szóló megállapodás keretében már korábban nyilvánosságra került, hogy Havanna szabadon engedte Alan Gross amerikai segélymunkást, akit öt évvel ezelőtt felforgató tevékenység vádjával börtönöztek be, s rajta kívül egy húsz éve fogva tartott, kémkedéséért elítélt kubai származású férfit is.
Obama javaslatai könnyen a törvényhozás ellenállásába ütközhetnek, annak ugyanis már mindkét házában republikánus többség van. John Boehner, a képviselőház elnöke szerint addig nem lehet átértékelni a viszonyt a „Castro-rezsimmel”, amíg a kubai emberek nem élvezhetik a szabadságot. Marco Rubio kubai származású szenátor pedig közölte: mindent meg fog tenni azért, hogy megakadályozza a közeledést. Ferenc pápa, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Oroszország ugyanakkor tegnap egyaránt üdvözölte a bejelentést.