Külföld

Hatékonyabban kezelné Ausztria a bevándorlást

Európa előtt a legfőbb biztonságpolitikai kihívás, hogy miként reagál a migrációs nyomásra, hazánk pedig letette az asztalra megoldási javaslatát – mondta Varga Judit Berlinben

Új idegenrendészeti ügyosztály alakul az osztrák belügyminiszté­riumban a migrációs ügyek kezelésére. A bevándorlás óriási problémákat okoz Görögországban is, ahol a hatóságok cáfolták, hogy dzsihadisták tartózkodnának az ország menekülttáboraiban.

migrant
Mindennapos jelenet Spanyolországban. Folyamatosan érkeznek a bevándorlók (Fotó: Reuters/Jon Nazca)

Átalakítják az osztrák belügyi tárcát és 2019-től idegenrendészet néven új ügyosztályt alakítanak ki, amelynek égisze alatt összefognak a migrációval kapcsolatos minden ügyet. Ezt tegnap Herbert Kickl osztrák belügyminiszter jelentette be bécsi sajtótájékoztatóján, ahol az MTI szerint közölte: az új ügyosztály alá tartoznak majd többek között a határvédelem és ellenőrzés, a kitoloncolások, a családegyesítések ügyei. A részleg emellett fokozottan együtt fog működni az idegenrendészeti és menekültügyi hivatallal.
A németországi Trierben egy Euró­pa jövőjéről tegnap tartott civil fórumon egyébként Angela Merkel német kancellár úgy vélte, Euró­pának közösen kell megvédenie értékeit. Az illegális bevándorlásról szólva a kancellár kiemelte, hogy ez egy olyan jelenség, amit „érdekeinknek megfelelően kell” irányítani.

Berlinben tegnap tartották a német szövetségi biztonságpolitikai akadémia konferenciáját, amelyen Varga Judit is részt vett. A Miniszterelnökség uniós kapcsolatokért felelős államtitkára a közmédiának elmondta, a tanácskozáson kifejtette: Európa előtt az a legnagyobb biztonságpolitikai kihívás, hogy milyen válaszokat ad a migrációs nyomásra, Magyarország pedig „letette az asztalra a megoldási javaslatát, hiszen kezdetektől fogva a külső határok védelmét és a schengeni rendszer tiszteletben tartását tűztük ki célul”. Örömmel látjuk, hogy ez már a fősodratú európai politikának is részévé vált – tette hozzá.

A Migrációkutató Intézet pedig legújabb tanulmányában Izrael és a modern migrációs válság kapcsolatát vizsgálja. Lapunkhoz is eljuttatott közleményük szerint a zsidó állam tapasztalatai a térség egyetlen európai kultúrájú országaként számos fontos tanulságot tartogathatnak, akár Magyarország számára is. Mint írták, az illegális afrikai migráció Izrael területére a kétezres évek első évtizedének második felében kezdődött, majd 2012-ben tetőzött. A bevándorlás társadalmi feszültségeket generált, amit illegális migránsok által elkövetett bűnesetek súlyosbítottak. A kialakult helyzetre Izrael számos intézkedéssel, például határkerítés-építéssel, a choloti tábor üzemeltetésével felelt. A migrációs kihívások kezelése azonban a choloti tábor bezárását és az azt megalapozó bírósági döntést követően kérdéses marad.