Külföld

Határvédelmi verseny zajlik a Balkánon a bevándorlók miatt

Zágráb hivatalosan tagadja, hogy kerítést tervez

A folyamatos migrációs nyomás feszültségeket okoz Szerbia, Horvátország és Szlovénia között, a sajtó szerint a kerítés sem tabu.

Miro Cerar szlovén miniszterelnök tegnap kijelentette, hogy hajlandó külföldi rendőrök segítségét is elfogadni a határvédelemben, és elfogadhatatlannak tartja Horvátország viselkedését, hogy ellenőrizetlenül küldi a migránsokat a határra. A kormány keddre virradóra olyan törvényt kezdeményezett, amelynek értelmében a hadsereg segítséget nyújthat a rendőrségnek a határ őrizetében.

Noha a ljubljanai kormány jelezte, hogy naponta 2500 migránst tud fogadni, hétfőn több mint nyolcezren, kedden délig pedig hatezren érkeztek zömmel illegálisan a zöldhatáron keresztül. A mozgás folyamatos a balkáni migrációs útvonalon, tegnap néhány perccel dél előtt Horvátország átengedett két-háromezer migránst, akik már előző este óta várakoztak a Berkasovo-Bapska átkelőnél. Az M1 tudósítója szerint többen dulakodtak, a migránsok elkezdték eltolni a határon felállított akadályokat, és a horvát rendőrök valószínűleg egyébként sem tudták volna megakadályozni, hogy átjussanak.

Vesna Pusic horvát külügyminiszter tegnap hangsúlyozta: nem akarják lezárni a határt Szerbia felé, de ha Szlovénia, Ausztria és Németország így tesz, akkor nem lesz más választásuk. A tárcavezető szerint ez „Európa-ellenes, nem hatékony és nem jó megoldás” lenne. Pusic közölte, a fizikai akadály felállítása „ellentétes hatást” váltana ki. A Jutarnji List horvát liberális lap ugyanakkor kormányközeli forrásokra hivatkozva arról írt, hogy ha Szlovénia és Ausztria drasztikusan csökkenti a migránsok fogadását, akkor Horvátországnak nem lesz más választása, mint hogy meggátolja a migránsok beáramlást, kész kerítést építeni, ami akár tizennégy nap alatt is elkészülhet. A lap szerint ha Horvátország felé lezárul az út, akkor a migránsok Románián keresztül Magyarország felé, vagy Bosznia-Hercegovinán át Horvátországba próbálhatnak meg eljutni. A Vecernji List úgy tudja, Ranko Ostojic horvát belügyminiszter találkozót kért szerb kollégájától, Nebojsa Stefanovictól, valószínűleg azért, hogy megkérje, csökkentsék a migránsok áradatát, nyissanak új, keleti útvonalat Románia és Bulgária felé. Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök tegnap kijelentette, hogy Szerbia semmilyen körülmények között nem emel falakat vagy kerítéseket a határain, de ami másokat illet, „mindenki azt csinál, amit akar”. Hasonlóan nyilatkozott Nebojsa Stefanovic belügyminiszter is, aki európai választ sürgetett a migrációs válságra.


Röviden. Radikalizációra figyelmeztetett Seehofer

A holland kormány angol nyelvű nyílt levélben fordult kedden a potenciális bevándorlókhoz, mostoha körülményekre figyelmeztetve a Hollandiában letelepedni szándékozókat. A levelet Klaas Dijkhoff, a belbiztonsági és igazságügyi minisztérium államtitkára írta alá. A dokumentumban felhívják a figyelmet, hogy nincs elegendő férőhely a befogadóközpontokban, így kezdetben sportlétesítményekben vagy sátrakban helyezhetik el őket. A menedékkérelmek elbírálása akár fél évig is eltarthat, illetve akinek elutasították a kérelmét, köteles azonnal elhagyni az országot.

Horst Seehofer bajor miniszterelnök szerint társadalmi szakadást és radikalizálódást idézhet elő a berlini vezetés bevándorláspolitikája. Figyelmeztetett, tovább csökkenhet a CDU/CSU támogatottsága, a szélsőséges Pegida mozgalomhoz pedig az eddiginél is többen csatlakozhatnak, ha nem sikerül korlátozni a menekültek számát. Seehofer csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a kormány még mindig nem jutott dűlőre a tranzitzónák bevezetésének ügyében. Németországban kedden is több erőszakos incidensről tájékoztattak a hatóságok a menekültválsággal kapcsolatban, hírportálok pedig arról számoltak be, hogy megsérült egy menedékkérő, aki megpróbált elmenekülni, hogy ne toloncolhassák Magyarországra.

Lettország kerítést építhet Fehéroroszországgal közös határán, hogy útját állja az illegális bevándorlóknak – közölte kedden Laimdota Straujuma lett kormányfő. Minszk együttműködést javasolt a közös határ megerősítésére.