Külföld

Határvédelem és bővítés a NATO-csúcson

Semmiféle geopolitikai játszma oltárán nem hajlandó feláldozni a kárpátaljai magyarokérdekeit Magyarország — mondta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter

A szövetség bővítésének szükségességét hangsúlyozta Szijjártó Péter a NATO-tagországok külügyminisztereinek találkozóján, de jelezte, hogy hazánk addig nem támogatja az együttműködést Ukrajnával, amíg Kijev vissza nem vonja a kisebbségeket hátrányosan érintő törvénymódosítást.

Rex Tillerson 20171206
A magyar külügyminiszter amerikai kollégájával, Rex Tillersonnal (Fotó: MTI - KKM)

Az elmúlt két év folyamán elkövetett terrortámadások bizonyítják, hogy a migráció a legsúlyosabb biztonsági kihívást jelenti Európa számára – jelentette ki Szijjártó Péter tegnap Brüsszelben, a NATO-tagországok külügyminiszterei kétnapos tanácskozásának szüneté­ben. Elmondta, hogy a NATO külügyminiszterei egyetértettek abban, hogy a szövetség az uniós törekvéseket továbbra is támogatni fogja az Égei- és a Földközi-tengeren szolgálatot teljesítő misszióival, valamint hírszerzési adatokkal segíti a közös munkát az embercsempészekkel szemben. Magyarország úgy gondolja, hogy a politikai stabilitást segítő fejlesztések mellett világossá kell tenni, hogy az eddig szabadon átjárható határokon a továbbiakban nem lesz könnyű átjönni – hangsúlyozta a külügyminiszter. Magyarország úgy véli, stabilabbá tenné a Nyugat-Balkánt a bosnyák és a macedón csatlakozási folyamat felgyorsítása, és Grúzia is minden feltételnek eleget tett a tagsági akcióterv elindításához – közölte Szijjártó Péter.

Szintén Brüsszelben beszélt a miniszter arról is, hogy Ukrajna a kisebbségi jogok megsértésével és az új oktatási törvény elfogadásával nemcsak uniós, hanem NATO-kötelezettségeinek sem tesz eleget. Ha Ukrajnának fontos, hogy helyreálljon együttműködése a szövetséggel, akkor vonja vissza a törvénymódosítást – hangsúlyozta a külügyminiszter. Kijelentette, Magyarország semmiféle geopolitikai játszma oltárán nem hajlandó feláldozni a kárpátaljai magyarok érdekeit. Ha Kijev visszavonja a törvényt, Magyarország újra a leghangosabb támogatója lesz európai és euroatlanti törekvéseinek – mondta Szijjártó.

Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára a találkozót követő sajtótájékoztatóján kijelentette: a NATO-nak elengedhetetlen szerepe van a terrorizmus elleni küzdelemben, ezért a külügyminiszterek megegyeztek, hogy erősítik a szövetség szerepét, és képzésekkel segítik a partnerországokat a béke megtartása és a stabilitás érdekében, valamint felgyorsítják a szövetség bővítését.

Ismét elítélte az Ukrajna ellen elkövetett orosz agressziót Rex Tillerson amerikai külügyminiszter, és kijelentette, addig „nem normalizálódhat” Washington és Moszkva kapcsolata, amíg utóbbi ukrán területeket tart megszállva. Oroszország fellépése a legnagyobb veszélyt jelenti Európa biztonságára, és az Egyesült Államok továbbra is segíti a kontinens védelmét.