Külföld
Halálbüntetés nem lesz, EP-vita igen
Csütörtökön délelőtt Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője számolt be róla, hogy Martin Schulz EP-elnök és a frakcióvezetők döntése értelmében az EP állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottsága (LIBE) a jövő héten megvitatja a bevándorlásról szóló magyar nemzeti konzultáció ügyét és Orbán Viktor halálbüntetésről tett kijelentését. A szocialista politikus tájékoztatását később megerősítette a távirati irodának Armin Machmer, a parlament elnökének szóvivője is. Ujhelyi szerint nem kizárt, hogy az EP májusi plenáris ülésén is vitázhatnak a magyar kormányfő „elképesztő politikusi vadhajtásairól”. Az EP sajtószolgálata írásos tájékoztatást tett közzé a tervezett LIBE-ülésről, anélkül, hogy annak időpontját megjelölte volna.
A közlemény szerint Schulz a frakcióvezetők ülésén megerősítette: az Európai Unió alapjogi chartája tiltja a halálbüntetést, „és annak újbóli bevezetése nem egyeztethető össze az EU-tagsággal”.
A halálbüntetésről szóló nyilatkozatra több uniós vezető is reagált. Frans Timmermans emlékeztetett, hogy a halálbüntetés ellentétes az unió alapértékeivel. Jean-Claude Juncker bizottsági elnököt a horvát államfővel tartott csütörtöki brüsszeli sajtótájékoztatóján kérdezték ebben a témában. Mint mondta, „egyértelmű dolgokat nincs értelme megvitatni”, és több okból is erőteljesen ellenzi a halálbüntetést. Hangsúlyozta, Orbánnak haladéktalanul világossá kell tennie, hogy nincs ilyen szándéka, és ha mégis, „akkor harc lesz”. Martin Schulz az EP strasbourgi plenáris ülésén szerdán jelezte, hogy telefonbeszélgetést kezdeményezett a magyar kormányfővel, csütörtök délután pedig közleményben erősítette meg, hogy Orbán Viktor telefonon biztosította őt arról, a magyar kormánynak nem áll szándékában lépéseket tenni a halálbüntetés bevezetése érdekében, tiszteletben tartja és teljesíti az összes uniós szerződést és jogszabályt.
Orbán Viktor nyilatkozata a nemzetközi sajtóban is visszhangot keltett. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a kormányfő a Jobbik erősödése miatt üt meg „keményen rendpárti hangot”, az osztrák Die Presse a Fidesz kizárását sürgette az Európai Néppártból, az olasz Corriere della Sera pedig vezércikkben méltatta Juncker reakcióját.