Külföld

„Háborúvá szélesedhet a konfliktus Phenjannal”

Az Egyesült Államoknak nem áll érdekében rendszerváltozást előidézni Észak-Koreában,Szöul pedig közölte, hogy beleegyezése nélkül nem lehet katonai akció a félszigeten

Az amerikai védelmi miniszter figyelmeztette Phenjant: ha rakétát indítanak országa ellen, kitörhet a háború. Az észak-koreai elnök egyelőre kivár, ugyanakkor azt mondta: szorul a hurok az Egyesült Államok nyaka körül.

James Mattis amerikai védelmi miniszter arra figyelmeztette hétfőn Észak-Koreát, hogy amennyiben rakétát indít az Egyesült Államok ellen, a konfliktus háborúvá szélesedhet. A Pentagon vezetője sajtótájékoztatóján leszögezte, egy esetleges észak-koreai rakétatámadás esetén az Egyesült Államok „perceken belül” meghatározza a rakéta röppályáját, s ha Guam szigete ellen irányul, „azonnal leszedjük”.

A védelmi miniszter Rex Tillersonnal, az amerikai diplomácia vezetőjével közös véleménycikket írt a The Wall Street Journal című napilap hétfői számába, melyben azt állították: az Egyesült Államoknak nem áll érdekében a rendszerváltozás vagy Korea felgyorsított újraegyesítése. Mattis és Tillerson leszögezte: országuk nem akar semmi rosszat tenni az észak-koreai népnek. Mint írták, Washington célja az, hogy Észak-Korea felszámolja ballisztikusrakéta-programját, és a félsziget atomfegyvermentes legyen.

A KCNA észak-koreai állami hírügynökség kedden azt közölte, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tájékoztatást kapott a hadserege által kidolgozott tervekről, amelyek értelmében rakétatámadást hajtanának végre Guam amerikai külbirtok térségében. A phenjani rezsim vezetője úgy fogalmazott, hogy még egy ideig figyelemmel kíséri az Egyesült Államok cselekedeteit, mielőtt döntést hozna az ügyben. Az észak-koreai vezető ugyanakkor aláhúzta, kész elrendelni a támadást, s úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok már érzi a „hurkot a nyaka körül”, amit saját háborús csörtéje váltott ki. Hangsúlyozta: az Egyesült Államoknak tettekkel kell igazolnia, hogy enyhíteni szeretne a Koreai-félszigeten kialakult feszültségeken.

Mindeközben Abe Sindzó japán kormányfő és Donald Trump amerikai elnök keddi telefonbeszélgetésük során megegyeztek arról, hogy elsődleges céljuk egy újabb észak-koreai rakéta kilövésének megakadályozása. Abe egyúttal elismerően szólt Trump elkötelezettségéről, amellyel térségbeli szövetségeseit védi a növekvő észak-koreai fenyegetéssel szemben.

Miután Mun Dzse In dél-koreai elnök hétfőn arról beszélt, hogy a Koreai-félszigeten kialakult konfliktust békésen kell megoldani, kedden a helyi televízióban sugárzott beszédében elmondta: nem lehet katonai akció a félszigeten Szöul beleegyezése nélkül, ugyanakkor a dél-koreai vezetés mindent el fog követni, hogy megakadályozzon egy háborút. Mun Dzse In emellett ismételten tárgyalóasztalhoz hívta az északiakat.

Még hétfőn Federica Mogherini európai uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott rendkívüli ülésre hívta össze a tagállamok képviselőit, keddre virradóra kiadott közleményében az EU óva intette Phenjant az újabb provokációktól, amelyek Brüsszel szerint csak tovább fokoznák a feszültséget a térségben és a világban.

A The New York Times egyébként időközben arról írt, hogy Phenjan rakétáit feketepiacról beszerzett ukrán hajtóművek hajtják - Kijev hevesen cáfolta a vádakat.


Kedvezően alakultak a tőzsdék

Szárnyaltak a távol-keleti tőzsdék tegnap a reggeli órákban, miután Kim Dzsong Un is meghátrálni látszik az atomháború kirobbantásától. Arra a hírre, hogy egyelőre megszűnt a kölcsönös fenyegetőzés Észak-Korea és az Amerikai Egyesült Államok között, kisebb emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék is, és ez a hatás továbbgyűrűzött a Budapesti Értéktőzsdére. A feszültségek enyhülésével tovább gyengültek a menedéknek tekintett eszközök, így a jen, a svájci frank, az arany, illetve az amerikai és német kötvényárfolyamok, amelyek hozamai így még inkább emelkedtek – közölte a Takarékbank. Erősödött a hírre az amerikai dollár a főbb devizákkal szemben. (PG)