Külföld

Gyorsítaná Berlin a kitoloncolást

Deli Andor javaslatára az Európai Bizottsághoz fordult a Fidesz a menekültek által megrohamozott kamionsofőrök érdekében

A Der Spiegel szerint a német kormány lehetővé tenné a migránsok őrizetbe vételét, és azonnal kitoloncolná azokat, akik máshol már adtak be kérelmet. A Fidesz–KNDP a Calais-ban megtámadott kamionsofőrök védelmére kelt az Európai Parlamentben.

Calais 20150701
Calais-ban drámai a helyzet. A migránsok gyakran összecsapnak a kamionosokkal (Fotó: Reuters - Christian Hartmann)

A német szövetségi bíróság 2014 nyarán megtiltotta a dublini rendelet hatálya alá eső menedékkérők őrizetbe vételét, a Der Spiegel tegnapi cikke szerint azonban a berlini kormány ezen holnap változtatni akar. A dublini rendelet szerint a bevándorlók abban az európai országban jogosultak menedéket kérni, ahol először beléptek az Európai Unióba. Akik ennek ellenére folytatják útjukat Németországba, azokat a kormány rövid úton ki akarja toloncolni. A hetilap úgy tudja, az erre vonatkozó törvényjavaslat engedélyezné azok őrizetbe vételét, akik hamis vagy hiányos információt nyújtanak a hatóságoknak, nincs útlevelük, embercsempésznek fizettek, vagy megkerülték a határellenőrzést. Ez a javaslat már tavaly is felmerült, és kemény kritikákat kapott, ugyanis gyakorlatilag minden migránsra alkalmazható.

A Fidesz–KNDP európai parlamenti képviselőcsoportja az Európai Bizottságnál azokért a kamionsofőrökért emelte fel szavát, akik „életüket kockáztatva végzik munkájukat, hogy az európai kontinensről a franciaországi Calais kikötőjén keresztül árut juttassanak az Egyesült Királyságba és Írországba”. „Az elmúlt napokban, hetekben, egyre gyakoribbak az összecsapások a francia Calais város közelében állomásozó menekültek ezrei és az arra közlekedő kamionsofőrök között. A hírportálok arról számolnak be, hogy a menekültek lelassítják a forgalmat a kikötői és vasúti terminálhoz vezető úton - amely az egyedüli szárazföldi összeköttetés a kontinens és a szigetország között –, felkapaszkodnak a gépjárművekre, a keréktengelyre, kárt tesznek a rakományban és a teherjárművekben egyaránt, és veszélyeztetik nemcsak saját életüket, hanem a sofőrök biztonságát is. Már halálesetekről is vannak információk” – emlékeztetett közleményében Deli Andor vajdasági EP-képviselő. Deli kezdeményezésére a fideszes képviselők írásbeli választ igénylő sürgősségi kérdéssel fordultak az Európai Bizottsághoz, amire mihamarabb választ várnak. „A szituáció drámaiságára és sürgősségére való tekintettel kezdeményeztem, hogy foglalkozzunk a témával a jövő heti strasbourgi plenáris ülésen, és próbáljunk mindenki számára megfelelő megoldást találni” – írta Deli Andor.


Dánia is ellenőrizné határát

Kristian Jensen dán külügyminiszter kedden arról tájékoztatta német kollégáját, hogy a schengeni övezet szabályait szem előtt tartva vissza akarják állítani a határellenőrzést a német–dán határon. Dánia 2011-ben hónapokon át végzett határellenőrzést a német–dán határszakaszon, az egyetlen térségben, amely az országot szárazföldi úton összeköti a kontinenssel. Koppenhága nem útleveleket, hanem bizonyos járműveket ellenőrzött, az unió akkor panaszt emelt. Az illegális bevándorlás és csempészet korlátozását célzó intézkedés bevezetése a jobboldali, populista Dán Néppárt (DF) egyik legfőbb követelése volt a nemrég tartott választásokat követő koalíciós tárgyalásokon. A DF kapta önállóan a legtöbb szavazatot, összességében azonban a jobbközép-liberális szövetség nyert, amely Lars Lokke Rasmussennel az élen kisebbségi kormányt alakított, amihez a néppárt nem csatlakozott.