Külföld
Goodfriend a párbeszédet hiányolta a magyarországi internetadó kérdésében
Az ügyvivő szerint régi vita az amerikai törvény megújítása
Barack Obama elnök – miután lejárt az internet adómentességét biztosító törvény, az Internet Tax Freedom Act (ITFA) – a telefonszolgáltatáshoz hasonlóan minősítené át az internetet, amelyet ezáltal terhelne a 16,1 százalékos távközlési adó, plusz akár egyéb helyi adók. A fogyasztóknak ez közvetlenül körülbelül négyezer forintnak megfelelő havi pluszköltséget jelentene. Az amerikai ügyvivő rámutatott, az internet megadóztatása évek óta heves viták tárgya az Egyesült Államokban. Mint írta, a Wall Street Journal megközelítése – amelyet lapunk is feldolgozott – eltér attól az indoklástól, amelyet az elnök fogalmazott meg. Az ügyvivő felhívta a figyelmet a Kongresszusi Költségvetési Hivatal jelentésére is, amely az ITFA megújításának költségeit taglalta. A dokumentum kitért arra is, hogy mennyi adóbevételtől esne el az a tíz állam, amely még az ITFA 1998-as létrejötte előtt vezetett be különböző internetadókat.
Goodfriend kiemelte, hogy a magyar internetadó esetében is a demokratikus folyamatot, a párbeszédet és a nyílt vitát támogatta. Mint emlékeztetett, erre az amerikai nagykövetség már többször is felhívta a figyelmet, például a német megszállási emlékmű kapcsán is.
Fórum
A magyarhirlap.hu olvasóinak szerkesztett véleményei
Hartmann János: Vajon az elvetemült Gurmai-Gulyás gyerek és társai most utaznak az általuk istenített Amerikába, és ott folytatják a törést-zúzást az internetadó bevezetése miatt? Ugyan az állandóan Magyarország ellen acsarkodó EU-s bérencek most mit szólnak, hogy gazdájuk is netadót vezet be a „drága, demokratikus Amerikában”?
Márton Jánosné: Most igen tisztelt Vágó Gáborok, meg a hozzájuk hasonló, internetadó elleni tüntetők, ehhez mit szóltok? Erre varrjatok gombot! Remélem, elmentek és segítetek tüntetést szervezni az amerikaiaknak is! Mert ugye ez így lenne tisztességes. Tisztelt ügyvivő úr, remélem, ön is segít megszervezni hazájában a tüntetést, vagy legalábbis amikor majd tüntetnek, kimegy oda is!
Tárnoki Ferencné: A sajtószabadság, szólásszabadság miatt a mi balosainknak most bizony ott lenne a helyük a Fehér Ház előtti téren, és felhívnám a tisztelt figyelmüket, vigyenek magukkal monitorokat, billentyűzetet, egereket, mobilokat, táblagépeket. Dobálják be ész nélkül ordítozva az ablakokat és tépjék le a redőnyöket. Ha nem kapnak vízumot, akkor tüntessenek az amerikai nagykövetség előtt. Jó tüntetést nekik!
Ortó Ferenc: Gulyás, Nemes, Vágó, Gőgös, zászlólengető, diploma nélküli Kunhalmi, Gréczy és a többiek, mikor szerveztek tüntetést a budapesti amerikai nagykövetség elé – csak úgy szolidárisan –, felkéritek-e a berlini és londoni tüntetőket Obama ellen? Ugye nem?
Gulyás Balázs csak amerikaiként szervezne tüntetést
A Magyarországon tervezett internetadó ellen tüntetést szervező Gulyás Balázs az amerikai elnök javaslata kapcsán kérdésünkre annyit válaszolt írásban, hogy maga az internet minden extra megadóztatását ellenzi, de úgy tudja, hogy ezt a három napja felröppent ötletet még sehol nem erősítették meg. Érdemes tudni, hogy az Orbán-kormány a 27 százalékra emelt áfán felül adóztatta volna az internetet. Az Egyesült Államokban viszont szövetségi szinten egyáltalán nincs áfa – írta Gulyás. Arra a kérdésre, hogy ha valósággá válna a terv, szervezne-e tüntetést, azt válaszolta: ha Amerikában élnék és komolyra fordulna, akkor természetesen szerveznék. Gulyás Balázs korábban az MSZP tagja volt, de állította, hogy az internetadó elleni tüntetés mögött nem a szocialisták, hanem magánszemélyek álltak. (BR)