Külföld
"Független politikája miatt állítják be démonnak Orbánt”
Az ENSZ menekültügyi főbiztosa értékelte a globális kvótára, univerzális felelősségvállalásra vonatkozó magyar javaslatot
Európa nem tudja egyedül viselni a migrációs válság terhét, Orbán Viktor kormányfő ezért globális menekültkvótákat javasolt az ENSZ Közgyűlésének migrációról szóló tanácskozásán szerdán. A New York Times beszámolója szerint Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főképviselője újságíróknak elismerően nyilatkozott a magyar miniszterelnök javaslatáról, s az „univerzális felelősséget” hangsúlyozta. A lap szerint Orbánhoz hasonló véleményt fogalmazott meg Joseph Muscat máltai kormányfő is, aki szerint a nemzetközi közösség felelőssége annak biztosítása, hogy a kvótákat ne „bűnözők és embercsempészek”, hanem demokratikusan megválasztott vezetők határozzák meg.
Az Orbán és migrációs politikája elleni támadások teljesen eltúlzottak és álságosak, hiszen inkább annak kellene örülni, hogy a kormányfő és a magyarok megőrizték a nyugalmukat és méltóságukat egy számukra ismeretlen és feszült helyzetben – írta a Reflex cseh hetilapban Viliam Buchert. Az elismert publicista szerint a kormányfő stílusa szokatlan és kétségeket ébreszthet, de eljárása a migráció ügyében a magyarok többsége szerint demokratikus, ráadásul már régóta figyelmeztet a gondokra, s az utóbbi hónapok őt igazolták. „A magyar miniszterelnök nagy függetlensége a bel- és külpolitika legtöbb kérdésében rendkívül irritálja Brüsszelt, és őrületbe kergeti Washingtont. Ezért festik le néha Orbánt úgy, mint egy démont” – írta Buchert. Szerinte Orbán politikája a hazafiassággal mindig összekötött magyar felfogásból indul, s aki ezt nem érti meg, az „sem a magyarokat, sem a kormányukat” nem értheti meg.
A magyar kormányfő hatpontos javaslatcsomagja után saját tervet fogalmazott meg Soros György is a minap. A Marketwatch portálon megjelent írásában többek között azt szorgalmazza, hogy az EU fogadjon be évente egymillió menekültet. A milliárdos bírálta Orbánt is, mivel szerinte a kormányfő javaslatai alárendelik a menekültek jogait és biztonságát a határok védelmének, sőt a hat pont egyenesen veszélyes, mivel feladná az unió közös értékeit, lerombolná az Európai Uniót. Soros György neve nem először merül fel a magyar migrációs helyzettel kapcsolatban. A Fidesz nemrég egy közleményben jegyezte meg, hogy a szeretetszolgáltatoknak ad anyagi támogatást, a migránsokat segítő Migration Aid „politikai aktivitású szervezet tüntetések szervezésével kapcsolatos és egyéb kiadásait Soros György nagylelkű támogatása minden bizonnyal nagy részben fedezi”. Röszkén és a Keleti pályaudvarnál is jelen volt, s több kritikus állásfoglalást is megfogalmazott az amerikai Human Rights Watch (HRW) jogvédő szervezet, amely évek óta bírálja a magyar kormányt. Daniel McAdams, az amerikai Ron Paul Institute elemzőintézet igazgatója lapunknak elmondta, a HRW, hasonlóan más, Soros által finanszírozott szervezetekhez, az amerikai külpolitika irányvonalát követi. Sokan úgy tartják, a hasonló csoportoknak „szervezik ki” Washington külpolitikai céljainak elérését. Emlékeztetett, a HRW igazgatója, Kenneth Roth tavaly azzal keltett felzúdulást, hogy az iraki kormányt bírálva tulajdonképpen az Iszlám Államot tüntette fel kedvezőbb fényben. „Nem világos, hogy Roth a radikális dzsihadistákkal való további amerikai együttműködésre akarja-e felkészíteni az emberjogi köröket, miközben Washington továbbra is a damaszkuszi kormány megbuktatására törekszik” – jegyezte meg McAdams.
Soros György és az általa támogatott szervezetek továbbra is támadják ugyan Magyarországot, ám az európai politikai körökben kezd megváltozni a klíma. Az új migrációs kihívások, a tranzitországok helyzete, valamint a dublini megállapodás betartatlansága miatti új menekültügyi rendszer iránti igény fő téma volt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének plenáris ülésén. Gyöngyösi Márton, a parlament külügyi bizottságának jobbikos alelnöke lapunknak elmondta, a strasbourgi egyeztetéseken nagyobb megértést mutattak hazánk iránt, különösen a németek és az osztrákok. Mint mondta, hozzászólásaikban kritikusak voltak francia szocialista és svéd, norvég képviselők is, akik nem tapasztalták testközelből a migrációs hullámot. Hangsúlyozta, az új menekültügyi rendszerről és a tranzitországokról szóló határozati javaslat kiegyensúlyozottnak tekinthető, csak annak kiegészítésében bírálják Magyarországot. A szöveghez érkeztek módosító javaslatok magyar kormánypárti képviselőktől, ezeket azonban már az illetékes bizottságokban elutasították. Gyöngyösi szerint amennyiben akár csak egy hónappal ezelőtt zajlottak volna ezek a viták, valószínűleg sokkal keményebb bírálatokat kapott volna hazánk.
A parlamenti közgyűlésen tegnap felszólalt Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök, aki közölte, nem érti, hogy „egyesek miért tartják nagy hősnek magukat, mert néhány napra befogadtak 100-200 ezer embert”. „Ez nem nagy ügy egy szervezett állam számára” – jegyezte meg. Úgy vélekedett, hogy Szerbia a menekültválság ügyében nagyon európai magatartást tanúsít, „európaibbat, mint néhány EU-tag”.
Röviden
Az új törvények összhangban vannak a nemzetközi normákkal
- Nyilatkozatban biztosította támogatásáról hazánk migrációs politikáját az észt parlamentben is képviselt Észt Konzervatív Párt. Álláspontjuk szerint hazánknak joga van a határainak védelmére, amivel Európát, így Észtországot is védi.
- Magyarország a vészhelyzetben kénytelen volt a jogrendszerét megváltoztatni ahhoz, hogy szembe tudjon nézni a migrációs nyomással, de ezt a nemzetközi jogi normákkal összhangban tette, a határok védelmét előíró schengeni és a menekültek regisztrálását szolgáló dublini szabályozás betartása érdekében – írta Trócsányi László igazságügyi miniszter a Le Figaro című francia napilap honlapján megjelent levelében.
- Nem ellentétes az uniós joggal az olyan tagállami szabályozás, amely bűncselekménnyé nyilvánítja és börtönbüntetéssel fenyegeti azokat a nem uniós állampolgárokat, akik annak ellenére lépnek be ismét illegálisan egy uniós tagállam területére, hogy kitiltották onnan őket – állapította meg az Európai Bíróság egy albán férfi 2012-es olaszországi ügye kapcsán.
- Idén a hétszázezret is elérheti a Földközi-tengeren keresztül Európába érkező menekültek száma, és a következő évben sem várható csökkenés az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint. A dokumentumban kiegészítő anyagi források biztosítására szólították fel a nemzetközi közösséget.