Külföld
Fordulatot jósol Salvini
Négy hónappal ezelőttig még rasszisták voltunk, most pedig az olasz modell egy példakép – mondta a római belügyminiszter az uniós migránspolitika változásáról
Lyonban ülésezett tegnap a hat legnépesebb uniós tagállam – Olaszország, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, Spanyolország és Lengyelország – belügyminisztere, a napirenden a migráció és a terrorizmus szerepeltek. Matteo Salvini olasz tárcavezető, a bevándorlásellenes Liga párt vezetője újságíróknak elmondta, az olasz kormány olyan humanitárius folyosók megnyitásán dolgozik katolikus egyesületekkel, amelyeken keresztül háború elől menekülő nők és gyermekek tucatjait szállítanák légi úton Olaszországba. „Olyan emberekről van szó, akik háborús övezetekből jönnek és segítséget érdemelnek” – húzta alá. Salvini arról is beszélt, hogy a tanácskozáson az ausztrál bevándorlási modellt vitatták meg. „Ez az a modell, amelyen én dolgozok. Négy hónappal ezelőttig még rasszisták voltunk, most pedig az olasz modell egy példakép. Az uniós miniszterek azt hajtogatják, hogy a gazdasági migránsokat nem fogadják be. Az EU osztja nézeteinket. Európába csak a szabályok tiszteletben tartásával lehet eljutni” – mondta. „Májusban félmilliárd személynek nyílik lehetősége arra, hogy megváltoztassa Európa történelmét. Egyvalami világos, a szocialisták és a baloldaliak csomagolhatnak” – fogalmazott Salvini a jövő évi EP-választásról szóló kérdésre. A franciaországi városban hétfőn kezdődött tanácskozás másnapján egyébként csatlakozott az európai tárcavezetőkhöz Jeff Sessions amerikai igazságügyi miniszter és a washingtoni belbiztonsági minisztérium egyik alkalmazottja is.
A tanácskozással egy időben a francia biztonsági erők terrortámadást szimuláló gyakorlaton vettek részt az Olympique Lyonnais elsőosztályú labdarúgóklub stadionjában. A terroristákat alakító színészek robbanószerkezetekkel és géppuskákkal támadtak, majd a különleges erők páncélozott járművek és drónok segítségével leszerelték őket.
A migrációról is kérdezte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert a Der Standard, a politikus az osztrák lapban tegnap megjelent interjúban többek között arról beszélt, hogy a Fidesz meg szeretné erősíteni a migrációellenes erőket az Európai Néppárton belül. Esetleges kilépésükkel kapcsolatban úgy fogalmazott, a Fidesz az Európai Néppárt tagja és mindent megfog tenni azért, hogy megváltoztassa a pártcsaládot, mivel a magyar kormánypárt olyan erő, amely megérti, mit akarnak a emberek és azt képviseli, ez pedig az EP-választási eredményben is meg fog mutatkozni.
Röviden
Hatszázkilencvenegy, Spanyolország partjai felé tartó migránst mentettek ki a nap folyamán tizenöt csónakról a spanyol fejlesztési minisztérium alá tartozó Tengerbiztonsági és Mentési Egyesület (SASEMAR) tagjai hétfő esti Twitter-üzenetük nyomán. Háromszázötvenhét migránsra nyolc csónakban a Gibraltári-szorosban, háromszázhárom migránsra hat csónakban az Alborán-tengeren, további harmincegy emberre egy csónakban pedig Fuerteventura közelében bukkantak rá – derül ki a SASEMAR Twitter-bejegyzéséből.
Az ENSZ globális migrációs csomagjának elfogadási folyamatából való kilépést fogja javasolni a lengyel miniszterelnöknek Joachim Brudzinski lengyel belügyminiszter, aki attól tart, hogy a csomag elfogadása csak tovább bátorítaná az illegális bevándorlást – közölte Twitter-oldalán kedden a lengyel belügyminisztérium. Az ENSZ globális migrációs csomagját júliusban fogadta el a szervezet 193 tagállama az Egyesült Államok kivételével. Azóta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország is kilép a migrációs csomag jóváhagyási folyamatából.