Külföld
Fordulatok jöhetnek Merkel után
„Nem szabad elhallgatni a migráció körüli problémákat, hanem beszélni kell róluk, és meg kell oldani őket” – írta Jens Spahn, a pártelnöknek készülő egészségügyi miniszter
Amióta a múlt vasárnapi hesseni választás másnapján Angela Merkel német kancellár bejelentette, hogy a decemberi pártkongresszuson nem indul újra a Kereszténydemokrata Unió (CSU) elnöki székéért, sorra nyilatkoznak terveikről az utódjelöltek. Elemzők szerint Merkel bizalmasának, Annegret Kramp-Karrenbauer főtitkárnak adná át a stafétát legszívesebben, de két másik komolyan vehető jelölt is van: Jens Spahn egészségügyi miniszter és Friedriech Merz, a CDU korábbi frakcióvezetője is bejelentkezett.
Szerdai sajtótájékoztatóján Merz azt mondta, lendületre és megújulásra van szükség a pártban, figyelembe véve, hogy „a nemzeti identitásnak és a hagyományos értékeknek szilárd helyük van gondolkodásunkban és cselekedeteinkben, különösen most, a migráció és a globalizáció korában”.
Korszak- és nemzedékváltást sürgetett a csütörtöki Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent vendégkommentárjában Spahn, aki szerint „nem szabad elhallgatni a migráció körüli problémákat, hanem beszélni kell róluk, és meg kell oldani őket”. A politikus szerint a migrációs válság nem lehet többé tabu, hiszen sokan érzik úgy, hogy a kormány nem oldotta meg a problémát, és nem lehet azt sem elvárni a választóktól, hogy elfeledjék 2015 szeptemberét, amikor úgy érezték, az állam elvesztette a kontrollt.
A német politikai erőviszonyok egyébként alaposan átrendeződtek a tavaly őszi választások óta a felmérések szerint. Az INSA napokban publikált közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a CDU/CSU 25 százalékon áll, míg tavaly szeptemberben 33 százalékot szereztek. Az SPD-t 14 százalékra mérték, azaz 6,5-et vesztett. A szabaddemokrata FDP 9-10 százalék körül stagnál, ahogy a Baloldal is. A tavalyi 12,6-hoz képest négy százalékot erősített az AfD, a Zöldek pedig kilenc százalékról egészen húszig törtek fel.
Eközben Angela Merkel Kijevben Petro Porosenko ukrán elnökkel találkozott, és kijelentette, hogy Németország támogatja az Oroszországgal szembeni uniós szankciók meghosszabbítását, amíg nincs előrelépés a minszki megállapodások betartásában.