Külföld
Fogytán van a törökök türelme, elbukhat a migrációs paktum
Újabb tisztogatási hullám az egyenruhások közt
Ha Törökország állampolgárai számára nem biztosít rövidesen vízummentességet az Európai Unió, Ankara még az év vége előtt felmondja a Brüsszellel tavasszal kötött menekültügyi megállapodást – hangsúlyozta a török külügyminiszter a Neue Zürcher Zeitung című svájci napilapnak. „Fogytán a türelmünk” – figyelmeztetett Mevlüt Cavusoglu, hozzátéve, hogy a napokban várják az EU válaszát. „Ha nem jön válasz, felmondjuk a megállapodást” – nyomatékosította. A török miniszter elmondta, hogy országa reagált a Brüsszel által megfogalmazott követelményekre, és megoldási javaslatokat tett, a terrorellenes jogszabályain azonban nem változtathat, e téren nincs lehetőség engedményekre.
„Mi tartjuk magunkat az EU-val kötött egyezményhez, és azt várjuk, hogy Európa ugyanezt tegye. Ha ez nem így lesz, ezen a téren felfüggesztjük megállapodásunkat az unióval” – jelentette ki. Az azt firtató kérdésre, hogy ez meddig fog megtörténni, a török külügyminiszter azt felelte: „Nem várunk év végéig. Tulajdonképpen az október végét mondtuk határidőnek.” Mint ismeretes, az unió vízumkönnyítést helyezett kilátásba Ankarának, ennek előfeltételéül azonban a vitatott török terrorellenes törvénykezés megváltoztatását szabta. A török vezetésnek többen azt vetik a szemére, hogy ezeket a jogszabályokat a politikai ellenzék és egyes újságírók elhallgattatására használja fel.
A Törökország és az Európai Unió közötti menekültügyi paktum értelmében a Görögországba illegálisan beutazó migránsokat automatikusan visszatoloncolják Törökországba, amennyiben nem nyújtanak be menedékjog iránti kérelmet a görög hatóságoknak. Április 4. óta minden visszaküldött szíriai menekült után beutazhat legálisan Törökországból az EU-ba egy másik szíriai. A megállapodás keretében azonban eddig mindössze néhány száz embert toloncoltak vissza Törökországba.
Tegnap több mint ezerkétszáz csendőrt függesztettek fel állásából a július 15-i katonai puccskísérletet követő tisztogatások keretében. A török belügyminisztérium közlése szerint az érintettek kapcsolatban állnak azzal az – amerikai emigrációban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok által kiépített – nemzetközi hálózattal, amelyet Ankara a hatalomátvételi kísérletért felelőssé tesz. Az összeesküvők és támogatóik ellen indított átfogó nyomozások a haderő mellett főként a rendőrséget, a csendőrséget, a parti őrséget, az igazságügyet, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érintik. Németországban pedig szerdán elkezdődött a Recep Tayyip Erdogan török államfő által indított polgári per Jan Böhmermann német humorista, televíziós műsorvezető ellen, aki egy szatirikus versével kigúnyolta a török elnököt a televízióban.