Külföld

Fenyegeti a kulturális meghasonlás Európát

A közel-keleti keresztények csak ránk számíthatnak – figyelmeztet Hölvényi

A tömeges bevándorlás helyett hatékony fejlesztési programok kellenek az afrikai országokkal Hölvényi György szerint. A Fidesz–KNDP európai parlamenti képviselője lapunknak hangsúlyozta, az üldözötteket be kell fogadnunk.

holvenyi-gyorgy
Hölvényi György: Az üldözötteknek helyet kell biztosítanunk (Fotó: Csudai Sándor)

– Mennyire hatékony az Európai Unió közös kül- és biztonság-politikája?

– Szándékában nagyon jó, eszközrendszerében és hatékonyságában azonban nagyon gyenge. Az erős, tagállami érdekeket érvényesítő külpolitikák mellett létezik az egységes politika, az uniós bürokrácia azonban nehezen tudja felébreszteni a megfelelő bizalmat ahhoz, hogy valóban egy központi apparátusra merjék a tagországok bízni a külügyeket. Egységes külpolitikát követelnek az Európát körülvevő konfliktusok Ukrajnától a Közel-Keleten át szinte a teljes mediterrán térségig. A közös politikának azonban csak akkor van értelme, ha erősebb, hatékonyabb mint a tagállami külpolitikák.

– Hogyan tud Európa segíteni az Iszlám Állam térnyerésétől sújtott Szíriában és Irakban?

– A nem uniós kompetenciába tartozó katonai művelet mellett az EU eszköze a humanitárius segítségnyújtás, valamint a fejlesztési támogatások. Csak Szíriából 3,8 millió ember menekült el, s a lakosság majdnem felének el kellett hagynia a lakhelyét.
A telet átvészelték, tehát rövid távon sikerült kezelni a problémát, az életük azonban továbbra is megoldatlan. Olyan kultúrában nőttek fel, ahol szégyen, ha a gyerek nem jár iskolába, ha a férfi reggel nem megy dolgozni. Milliók vannak ilyen fenntarthatatlan helyzetben. Nyáron egy részüknek megadathatik egy olyan biztonsági helyzet, hogy vissza tudjanak térni az otthonaikba. Ha nem oldódik meg a helyzet, ezek a milliók elindulnak Európa felé, ezt tudomásul kell vennünk. Azt sem szabad negligálnunk, hogy a terroristák pusztítása nyomán a kétezer éves keresztény kultúra hordozói, az emberek, s az épített örökség részei eltűnnek. Európa kulturális meghasonlása, ha ezt hagyja.

– Eljut az uniós pénz oda, ahol a legnagyobb szükség van rá?

– Az Európai Unió a legnagyobb donor a világon, a pénzek felhasználása azonban nagyon bürokratikus. Nem férnek hozzá a pénzekhez mások mellett az egyházak sem, mert hiá­ba gondoskodnak milliókról, érthető módon nem tartoznak az uniós szabályozás alá. Ez minden egyházra igaz, de a keresztényekkel kapcsolatban különösen igaz, hogy ki vannak szolgáltatva. Diaszpórában, kisebbségben élnek a Közel-Keleten, csak ránk számíthatnak!

– A menekültáradat kezelésére mindeddig nem tudott megfelelő választ adni Európa.

– A jelenlegi kihívások felülmúlják az európai politikai rendszer lehetőségeit. A szocialisták szerint lehet integrálni az embereket, szükség van munkaerőre, és ezért ki lehet egyezni egy bevándorlási hullámmal. A konzervatív oldal ezzel szemben azt mondja, hogy tisztességtelen dolog olyan létformát ígérni a gazdasági menekülteknek, amit Európa egyre kevésbé tud biztosítani. Hatékonyabb együttműködést kell megvalósítani az észak-afrikai országokkal, minden eszközzel segíteni kell az otthonmaradást. Hazánk esetében egyértelműsíteni kell: helyet kell tudnunk biztosítani a közvetlen életveszélynek kitett üldözötteknek, nem vagyunk azonban abban a helyzetben, hogy befogadjuk a gazdasági menekülteket.