Külföld

Felmondási pánik ragadta el Moszkvát

Párizsban dőlhet el az INF-szerződés jövője Donald Trump és Vlagyimir Putyin találkozóján, amelyre az orosz elnök javaslatot tett John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadónak

Újra tárgyalóasztalhoz ülhet egymással Vlagyimir Putyin és Donald Trump az orosz elnök javaslatára november elején – derült ki John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó moszkvai tárgyalásain, amelynek fő témája a közepes hatótávolságú nukleáris eszközökről szóló INF-szerződés tervezett felmondása volt.

inf
Új alkuk felé – John Bolton és Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter Moszkvában (Fotó: Reuters)

Valószínűleg újra találkozik egymással Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök. Putyin javaslatot tett tegnap a Moszkvában tárgyaló John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadónak egy november 11-én Párizsban tartandó személyes találkozóra. Ugyanakkor Putyin meglepetését fejezte ki a „barátságtalan” lépések miatt, amelyeket az Egyesült Államok Oroszországgal szemben tett a két elnök Helsinkiben lefolytatott találkozója után. „Trump elnök nagyon fog örülni, hogy találkozhat önnel Párizsban az első világháború lezárásának századik évfordulója alkalmából” – válaszolta Bolton a javaslatra.
A találkozó egyik fő témája a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló megállapodás (INF) lehet.

Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára hétfőn találkozott az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval, és azt hangsúlyozta: Moszkva kész együttműködni Washingtonnal az INF kapcsán felmerült kölcsönös kifogások ügyében.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy Donald Trump még nem mondta fel az INF-szerződést, és nem indította el a paktumból való kilépést, és Oroszország a döntések alapján fogja alakítani a politikáját.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig „veszélyes álláspontnak” nevezte azt a megközelítést, hogy előbb fel kell mondani INF-szerződést, és csak azután megkezdeni a tárgyalásokat egy újabb egyezményről.
Bolton a független hangvételű orosz Eho Moszkvai rádióadónak nyilatkozva kijelentette, hogy ígéretet tett rá, hogy az Egyesült Államok Oroszország mellett konzultálni fog ázsiai és európai szövetségeseivel a paktum jövőjéről.

Az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a RIA Novosztyi hírügynökség szerint tagadta azt az orosz állítást, miszerint Washington zsarolni akarja Moszkvát az INF-szerződéssel. Rámutatott, hogy a kétoldalú szerződés megkötése óta több ország, köztük Észak-Korea és Kína is elkezdett közepes hatótávolságú rakétákat, manőverező robotrepülőgépeket gyártani. Elmondta, hogy a tárgyalásokon egyebek között szóba került az amerikai választásokba való orosz beavatkozás kérdése is. Bolton azt mondta orosz tárgyalópartnereinek, hogy annak „aligha lehetett valós hatása”.

Bolton kijelentésére reagálva Konsztanytin Koszacsov, az orosz parlament felsőháza külügyi bizottságának elnöke keddi Facebook-bejegyzésében úgy vélekedett, hogy az INF-egyezményt egyetemessé kell tenni, hogy minden országra érvényes legyen, és rámutatott, hogy Moszkva ezt már 2007 óta kezdeményezi.