Külföld

Felel a kihívásokra a magyar konzuli szolgálat

A képviseletek elsődleges feladata az azonnali segítségnyújtás

Számos tényezőtől függ az ügyintézés határideje a magyar konzulátusokon, a szolgálat létszámbővítéssel és új képviseletek nyitásával is igyekszik kielégíteni az igényeket. Ideiglenes útlevelet minden konzulátus azonnal kiállít.

Gyorsabban hozzájut úti okmányaihoz, aki a szomszédos országokban található magyar diplomáciai képviseletekhez fordul, mint aki Európa, vagy a magyar diaszpóra egyéb országaiban próbálkozik, a tapasztalat szerint. Az egyre kiterjedtebb magyar külképviseleti hálózatnak egyre több feladatot kell ellátnia, miközben az elmúlt öt évben nőtt a magyarok utazási kedve, az érdekvédelemben ténylegesen érintettek száma megháromszorozódott, a biztonsági helyzet pedig romlott. Hatványozottan nehéz helyzetben vannak az uniós tagállamokban működő konzulátusok, a szabad mozgáshoz való jog intenzívebb gyakorlása és a munkaerő szabad áramlása miatt jelentősen bővültek a feladataik.

A kormány stratégiai célkitűzése, hogy a külképviseletre érkező ügyfelek közel olyan közigazgatási szolgáltatásokat kaphassanak a külföldön tartózkodásuk alatt, mintha egy magyarországi kormányhivatalhoz tértek volna be ügyet intézni. A konzuli irodák elsődleges feladatai közé ugyanakkor a bajbajutott magyarok azonnali segítése tartozik, elvesztett vagy ellopott okmányaik pótlása, hogy hazajutásuk biztosítva legyen. Elsődlegesen tehát ideiglenes okmányokat állítanak ki a konzulátusok, aki hazautazik, Magyarországon már napok alatt megszerezheti az állandó okmányt.

A várakozási időt egyrészt alapvetően meghatározza, hogy az adott külképviselet konzuli kerületében hány magyar, illetve Magyarországgal kapcsolatosan ügyet intézni kívánó külföldi állampolgár van. A legnagyobb várakozási idő így Londonban és a németországi képviseleteken tapasztalható, egyes ügytípusoknál (magánútlevél, e-személyi és anyakönyvezés) akár több hónapot is kell várni. Több európai városban egyébként más közép-európai országok kettős állampolgárai is a magyar konzulátushoz fordulnak, hiszen saját országukénál még többet kell várni (a román és a szlovák esetében akár egy évet is). Az ügyintézési határidőt az adott, fogadó ország viszonyai is meghatározzák, így jelentős eltérések lehetnek egy-egy képviselet között.

A konzuli szolgálat folyamatos erőfeszítéseket tesz, a koncepcionális változtatások mellett a növekvő igényekre való tekintettel nyílt konzulátus például Düsseldorfban és Stuttgartban 2015-ben, 2018-ban pedig Edinburgh-ben és Manchesterben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter augusztus 24-én jelentette be a konzuli szolgálat 80 fővel történő létszámbővítését.