Külföld

Fej fej mellett Merkel és Schulz

Berlin akár az év végéig fenntarthatja a bajor–osztrák határ ellenőrzését

A Német Szociáldemokrata Párt (SDP) jövendő kancellárjelöltje, Martin Schulz és a hivatalban lévő kormányfő, Angela Merkel választói támogatottsága megegyezik – mutatta ki egy tegnap ismertetett friss német felmérés.

Amennyiben Németországban közvetlenül lehetne kancellárt választani, és a tisztségért az Európai Parlament volt elnöke, Martin Schulz, valamint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) 2005 óta kormányzó politikusa, Angela Merkel indulna, mindketten a szavazatok 41 százalékát szereznék meg – derült ki egy frissen közzétett német felmérésből. A válaszadókat szerdán, tehát egy nappal azután kérdezték, hogy az SDP elnöke, Sigmar Gabriel bejelentette lemondását, és kijelentette, hogy pártja Schulzot javasolja pártelnöknek és kancellárjelöltnek. Annak ellenére, hogy a volt EP-elnök még nem ismertette részletes programját és jelenleg nem is vesz részt a német parlament munkájában, több kritériumban jó eredményeket ért el. A megkérdezettek 65 százaléka Schulzot, 64 százaléka pedig Merkelt tartja hiteles politikusnak. A kutatás szerint a lakosság 69 százaléka az SDP jövendő elnökét tartja rokonszenvesnek, míg a hivatalban lévő kancellár esetében ez az érték 63 százalék. Merkel a vizsgált dimenziók közül a hozzáértést tekintve 78 százalékkal vezet, míg Schulzot 68 százalék tartja kompetens politikusnak.

A Politico egy szerdán közzétett cikkében összegyűjtötte, a szociáldemokraták hogyan győzhetik le Angela Merkelt és pártját. A cikkben szó esik arról, hogy Sigmar Gabriel megosztó személyiség volt a párton belül, míg Schulz mögé azok a tagok is beálltak, akik alig várják a pártelnök távozását és a szabadulást Merkel szorításából. A cikk szerint az SDP a győzelem érdekében megpróbálhat kormány- koalíciót kialakítani a Zöldek pártjával (Grüne), a Baloldallal (Die Linke) vagy akár a liberális Szabad Demokratákkal (FDP). Ám számításaik csak akkor működhetnek, ha az euroszkeptikus Alternatíva Németországért (AfD) a választáson nem ér el jó eredményeket. A portál szerint Schulznak a siker érdekében az elégedetlen munkás- és középosztályhoz is szólnia kell, nehogy az AfD elcsábítsa őket populista üzeneteivel. Az SDP választóinak egy része elutasítja, más része elfogadja Merkel bevándorláspolitikáját. A Politico azt írta, a kampány során feltehetően a volt EP-elnöknek és Merkelnek is az lesz a célja, hogy a lehető leginkább kerülje a migráció problémájának kérdését.

A jelenlegi német kormány a Berliner Morgenpost című német lap szerint legalább a szeptemberi szövetségi parlamenti választásokig fenntartaná a migrációs válság miatt ideiglenesen visszaállított határellenőrzést a bajor–osztrák határon. Thomas de Maiziere belügyminiszter a lap értesülése szerint azzal számol, hogy az év végéig biztosan folytatni kell az ellenőrzést.


Nehéz döntés előtt állnak a németek

Sigmar Gabriel, a szociáldemokraták elnöke középszerű ember, tekintélye Németországban és a pártján belül minimális. Nem volt karizmatikus, nem volt olyan terület, ahol azt lehetett volna mondani, hogy valaki. Egy ilyen helyzetben lépett színre Martin Schulz – magyarázta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő tegnap reggel a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Az Európai Parlament volt elnökével kapcsolatban a szakértő elmondta, „Schulznak nincs belpolitikai tapasztalata, ugyanakkor a mostani felmérések azt mutatják, hogy 41 százalékon áll, akárcsak Angela Merkel német kancellár. Csakhogy december óta Schulz öt százalékot javított, Merkel pedig két százalékot rontott – hívta fel a figyelmet Nógrádi György. A szakértő hozzátette: Schulznak gyakorlatilag csak általános iskolai végzettsége van, nem érettségizett le. Nehéz kérdés, hogy egy ország esetében, amely Európa vezető hatalma, lehet-e valaki kancellár nyolc általánossal - hangsúlyozta. (TL)


De Maiziere új szabályokat szorgalmaz

Megerősítette tegnap Thomas de Maiziere német belügyminiszter Vallettában, hogy a migrációs válság kezelése érdekében azt szeretné, ha Európán kívül lehetne létrehozni befogadótáborokat a menedékkérőknek. A német tárcavezető az uniós belügyminiszterek informális tanácskozásán vesz részt a soros EU-elnökséget betöltő Máltán. A német miniszter elmondta, hogy az európai menekültügyi rendszer reformja során új szabályokra van szükség arra az esetre, ha olyan sokan érkeznek, hogy tömeges beáramlásról lehet beszélni. Ilyenkor a menedékkérőket nem kellene Európába hozni, hanem vissza kellene őket vinni biztonságos helyekre – ismertette álláspontját de Maiziere, aki szerint a biztonságos táborokból már csak szigorúan azokat kellene Európába hozni, akik bizonyítottan jogosultak menekültstátusra. Közben hat év szabadságvesztésre ítéltek tegnap Németországban egy 16 éves lányt, aki az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet követőjeként megkéselt egy rendőrt. A Safia G. néven azonosított német–marokkói kettős állampolgárt gyilkossági kísérlet, súlyos testi sértés és külföldi terrorszervezet támogatása miatt ítélték el. Safia G. védőügyvédje a nem jogerős ítélet kihirdetése után közölte, hogy fellebbez a döntés ellen, mivel a lány megbánta tettét, és az életveszélyesen megsebesített rendőrnek levelet is írt, amelyben bocsánatot kért. (TL)