Külföld

Ezer négyzetkilométeren fenyeget még aknaveszély Boszniában

Legutóbb tavaly adtak ki figyelmeztetést a Pokémon-játék miatt

Több mint 1000 négyzetkilométernyi terület lehet még aláaknázva Bosznia-Hercegovinában a boszniai háború kitörése óta eltelt 25 év óta - közölték képviselők kedden Szarajevóban az aknákkal kapcsolatos felvilágosítás és aknamentesítési segítségnyújtás nemzetközi napjának alkalmából.

Az aknamentesítési központ adatai szerint mintegy 1100 négyzetkilométeri terület (Bosznia területének 2,2 százaléka) lehet továbbra is aláaknázva, bár ezek leginkább a lakosságtól távoli részeken találhatóak. 2016-ban összesen hat ember halálát okozták aknák, melyeket még az 1992-től 1995-ig tartó boszniai háborúban telepítettek országszerte. A háború vége óta több mint 60 ember, köztük 51 aknaszedő lelte halálát az aknák miatt.

Tavaly nyáron az aknamezők veszélyeire figyelmeztetett a Posavina északi részén eltévedt Pokémon Go játékosok kapcsán a Száva menti terület (Posavina) aknamentesítéséért küzdő szervezet (Posavina bez mina) is. Az említett játékban a játékosoknak Pokémonokat, természetfeletti képességekkel rendelkező, kitalált állatokat, figurákat kell megtalálniuk a telefonjuk képernyőjén keresztül. A sikeres "vadászathoz" állandó, valódi helyváltoztatásra van szükség, így fordulhatott elő, hogy a játékosok némelyike aknaveszélyes terület közelébe kerülhetett.

A hatóságok úgy vélik, hogy a potenciálisan veszélyesnek minősített területeken több mint 80 000 akna és robbanóeszköz található, mely körülbelül 1400 környező falvat veszélyeztethet. Fahrudin Solak, a bosznia-hercegovinai föderáció polgári védelmi osztály vezetőjének elmondása szerint az aknamentesítés további mintegy 7-10 évet vehet igénybe.

Az 1992-1995-ös boszniai háborúban több mint százezren vesztették életüket, ekkor történt a kelet-boszniai srebrenicai népirtás is. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el a várost, és a békefenntartók szeme láttára mintegy nyolcezer bosnyák férfit és fiút hurcoltak el, akiket a következő napokban lemészároltak. A vérengzést, amelyet a hágai Nemzetközi Törvényszék népirtásnak minősített, a II. világháború óta elkövetett legszörnyűbb mészárlásnak tartják Európában.