Külföld
„Ez már invázió”
Beszámoló a nyugati világ végéről. Leszboszon bebizonyosodott, mennyit érhet a hatékony határvédelem – mondta lapunknak Losonci Gergely
A főleg fiatal, húsz és negyven év közötti férfiak által lakott, zárt Moria tábor fala – itt a szigetre látogatókat megállni sem engedték, a benti körülményekről nem sok jót hallani
A polgármester elmondása szerint nem volt sok köszönet az NGO-k jelenlétében: mivel regisztrált migránsonként kaptak uniós támogatást, rögzítették a partra szállók adatait és elengedték a kezüket. Az önkormányzat, az egyház és a helyiek közösen gyűjtöttek ruhát, élelmiszert a migránsoknak, megnyitották az intézményeket előttük. Az NGO-k mindeközben, ha éppen enyhült a hullám, bedobták a vízbe a mentőmellényeket, és azt fotózták a nemzetközi sajtónak – fogalmazott a településvezető. Az önkormányzatnak óriási terhet jelentett az áradat, ők azonban migránsonként mindössze egy eurócentet kaptak uniós forrásból.
Leszboszon a nyomás akkor enyhült, amikor megjelentek az uniós határvédelmi szerv, a Frontex hajói, valamint 2016 tavaszán megköttetett az illegális migránsok visszaküldéséről szóló megállapodás az Európai Unió és Törökország között. Jelenleg napi harminc-hetven ember érkezik, zömmel éjszaka. A Frontex megjelenésével az NGO-k felszámolták irodáikat, és akkor sem szaladtak vissza segíteni, amikor később földrengés pusztított Leszboszon – idézte fel a polgármester. Azóta már tudjuk: Olaszországban tevékenykednek. Losonci felidézte, a polgármesternek szilárd meggyőződése, hogy az NGO-k az embercsempészekkel közösen szervezték a migrációt. Mint mondta, erről bizonyítékuk is van, több szervezetet be is pereltek, az Európai Bíróság előtt két ügy van jelenleg. Más csapás is érte a szigetet: a turisztikai paradicsom árnyéka önmagának, a polgármester elmondása szerint 2014-hez képest tíz százalékára esett vissza a vendégéjszakák száma.
A parti őrség szerint ma már a migránsok zöme a szubszaharai országokból érkezik, de egészen Dél-Amerikából is jönnek emberek. Losonci Gergely megfogalmazása szerint Leszbosz láthatóan mindenki számára egy cél, Európa kapuja, és valóban az: a nyugati világ vége. Utazásuk egyik fontos tanulságaként kiemelte: ha valóban van hatékony uniós határvédelem, akkor érdemben lehet tenni a migrációs nyomás ellen.