Külföld
Európa-kritikus jelszavakkal és rezsicsökkentéssel is kampányoltak a briteknél
Az előrejelzések szerint egyik fő esélyes sem szerez abszolút többséget a mai parlamenti választásokon
Richard Corbett (Fotó: European Union)
– A felmérések nagyon szoros eredményt jósolnak. Mire számít?
– Magabiztosan várjuk a voksolást, Angliában és Walesben is elég sok mandátumot elnyerhetünk a konzervatívoktól, akik viszont a liberálisokat körözhetik le több helyen. Skóciában elveszthetünk néhány választókerületet a Skót Nemzeti Párt javára. Ha nem lesz meg az abszolút többségünk, akkor szinte bizonyos, hogy a toryknak sem. A kispártok zöme munkáspárti vezetést preferálna, szóval ha nem is lesz meg a többségünk, akkor is képesek lehetünk megalapítani egy kisebbségi kormányt.
– Számítanak a Skót Nemzeti Párt támogatására?
– A koalíció lehetőségét egyértelműen kizártuk, szerintem ezt ők sem akarják. Választás elé fognak kerülni – hivatalosan nem akarnak konzervatív kormányt, nagy kérdés azonban, hogyan fognak szavazni a kormányprogramról.
– Hogyan változott meg Skócia a függetlenségi népszavazás után?
– Nagyon megosztotta a skótokat a referendum. Az SNP várhatóan nyerni fog a legtöbb skót választókerületben, hiszen bár a függetlenség ügyét támogatók voltak kisebbségben a népszavazáson, az uniópárti szavazatok több más párt között aprózódnak el.
– Elképzelhető, hogy megismétlik a referendumot?
– Az SNP egyszeri és megismételhetetlen lehetőségnek nevezte a népszavazást a választók mozgósítása érdekében, ezek után pedig nem könnyű kiállni és azt mondani: fussunk neki újra. Arra számítunk ugyanakkor, hogy előbb-utóbb ismét előveszik ezt a témát.
– Mi a helyzet az uniós tagságról szóló népszavazással? Egy munkáspárti kormány is megrendezné ezt?
– Nincs rá okunk, hiszen nincs terítéken semmilyen szerződésmódosítás, ami a kapcsolat újragondolását indokolná. Cameron felvetése a felszínen borzasztóan demokratikusnak tűnik, valójában azonban nem más, mint egy kétirányú zsarolás. Azt mondja Brüsszelnek, hogy csináljátok meg ezeket a változtatásokat, különben faképnél hagyunk, remekül megleszünk az EU nélkül. Ezzel a többi tagállamnak nem járó extrákat akar kialkudni, amiket pedig utána felmutat a briteknek. Nekik sem hagy valódi választást, hiszen azt mondja: vagy a Cameron-féle uniót választják, vagy a kilépést.
– Nagy-Britannia és az unió kapcsolatában a konzervatívok és az euroszkeptikusok szerint is a legproblémásabb pont a munkaerő szabad áramlása, az uniós bevándorlás.
– Cameronnak két évvel ezelőtt még eszébe se jutott ez a téma, csak azért hozta fel, mert a Nigel Farage-féle UKIP a bevándorlás témáját összeköti az unióval. Mindketten tévednek, hiszen a legtöbb bevándorló az unión kívüli országokból érkezik. Az uniós bevándorlók ráadásul sokkal több adót fizetnek, mint amennyibe kerülnek az államkasszának.