Külföld
„Európa nem végezte el házi feladatait”
Merkel: Korszerűsíteni kell a menekültügyi rendszert
A német kancellár szerint az Európai Unió a menekültkérdésben még nem végezte el „házi feladatait”, Merkel úgy véli, ha „nem leszünk szolidárisak egymással, annak súlyos következményei lehetnek”. A politikus a 2015 szeptemberében Magyarországon az osztrák határ felé gyalog elinduló emberek ügyére utalva kiemelte: „fontos és helyes” döntés volt befogadni őket, mert meg kellett oldani egy „humanitárius szükséghelyzetet”.
A migrációs válság legyőzéséhez szerinte az első lépés az Európai Unió menekültügyi rendszerének korszerűsítése, a második pedig az együttműködés az unió szomszédságával. Merkel hozzátette, hogy a gazdasági menekülteket vissza kell juttatni hazájukba, és reményt kell adni nekik arra, hogy otthon is boldogulhatnak. A politikai és háborús menekültek esetében meg kell osztani a terheket – közölte. Hozzátette azt is, hogy az ideiglenesen visszaállított határellenőrzést továbbra is fenn kell tartani.
A kancellár a jogállamiság lengyelországi állapotára vonatkozó kérdésre azt mondta, Berlin „nagyon komolyan” veszi az Európai Bizottság vonatkozó megállapításait, amelyekről szerdán részletesen tárgyal Jean-Claude Juncker bizottsági elnökkel. Kiemelte, hogy Németország továbbra is jó kapcsolatot akar Lengyelországgal, de nem teheti meg, hogy „a béke kedvéért befogja a száját, és nem mond semmit”. Szintén élesen bírálta Törökországot. Kijelentette, hogy a kapcsolatok javításának alapvető feltétele a szavai szerint jogos indok nélkül fogva tartott német állampolgárok szabadon bocsátása.
Varsó védeni fogja az alapértékeket
Az Európai Bizottság megítélése szerint a lengyel kormány veszélyezteti a jogállamiságot – emlékeztetett tegnap Vanessa Mock, az EU brüsszeli végrehajtó testületének egyik szóvivője. Beata Szydlo lengyel kormányfő lengyel köztévében sugárzott tegnapi beszédében hangsúlyozta: Lengyelország védeni fogja az Európai Unió alapértékeit, az egyes tagállamok érdekei nem szoríthatják háttérbe a biztonságot. Szydlo a beszédben „egyes uniós politikusok Lengyelországról szóló igazságtalan nyilatkozatait” említette, utalva vélhetően a német kancellár kijelentéseire is.