Külföld
„Európa nem akar illegális migránsokat”
A horvát belügyminiszter egy interjúban visszautasította a civil szervezetek azon állításait, amelyek szerint nem biztosítják a menedékkérelem beadásának lehetőségét a határaikon
Ma már senki nem akar Európában illegális migránsokat, Horvátország pedig nem engedheti meg magának, hogy a területén nagy számban torlódjanak fel az illegális bevándorlók, ugyanis ezzel nehezen tudna megbirkózni – jelentette ki Davor Bozinovic horvát belügyminiszter a Globus című hetilapban szerdán megjelent interjúban.
A politikus visszautasította a civil szervezetek azon állításait, hogy Horvátország erőszakkal fordítja vissza a határról a migránsokat, és nem biztosítja számukra a menedékkérelem beadásának lehetőségét. Bozinovic szerint akik a szigorú határvédelem miatt támadják a horvát rendőrséget, figyelmen kívül hagyják azt, hogy valójában gazdasági és illegális bevándorlókról van szó, akik gyakran visszaélnek a nemzetközi védelem intézményével. Kijelentette: ha Bosznia-Hercegovinán keresztül nyitva állna az út Horvátországba, elképzelni is nehéz, hogy hány ember venné az irányt a horvát határ felé. Bozinovic arról is beszélt, hogy ebben az évben összesen 3421 migránst tartóztattak fel a boszniai–horvát és a boszniai–szerb határon, ami huszonöt százalékkal több a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Tegnap egyébként az olasz védelmi minisztérium közölte, Róma új javaslatot terjeszt elő a Sophia uniós misszió megmentésére. A 2015 nyarán indult haditengerészeti művelet elsődleges feladata a Líbiából kiinduló embercsempész-hálózatok megsemmisítése, ugyanakkor hajótörötteket is mentenek a Földközi-tengeren, akiket eddig kivétel nélkül Olaszországba szállítottak. Az olasz kormány javaslata szerint egy koordinációs központnak kell biztosítania azt, hogy a kimentett migránsokat az eddigi gyakorlattól eltérően más uniós tagállamokba szállítsák. Olaszország nem lehet többé a Földközi-tengeren kimentett migránsok kizárólagos partraszállási helye – hangsúlyozta a tárca, amely szerint a június 28-i EU-csúcstalálkozó eredményeinek tükrében meg kell változtatni a Sophia „műveleti szabályait”.
Ezt megelőzően, kedden Inger Stöjberg dán bevándorlási és integrációs miniszter közölte, hogy még zajlanak a tárgyalások az elutasított menedékkérőknek szánt, az Európai Unión kívül elhelyezkedő tábor létrehozásáról Dánia és Ausztria között. Stöjberg a dán törvényhozás európai ügyekért felelős bizottságával tudatta: a legnagyobb kihívás abban rejlik, hogy olyan országot találjanak, ahol egy ilyen központot el lehet helyezni. Hozzátette, az idén már nem valósul meg a terv, mindazonáltal távozniuk kell azoknak, akiknek nincs joguk a skandináv országban tartózkodni.
Röviden
•
Mintegy négyszáz Európába tartó migránst mentettek ki a Földközi-tengeren Líbia partjai előtt – közölte tegnap az észak-afrikai ország parti őrsége. Hétfőn összesen 230, a múlt héten 162 migránst mentettek ki a tengeren. A líbiai haditengerészet szóvivője közölte, az embereket elsősegélyben részesítették, majd líbiai menekülttáborokba vitték.
•
A migrációs kérdés nem keverhető össze az Európai Unió költségvetésével – jelentette ki Günther Oettinger uniós költségvetési biztos a Die Weltnek adott nyilatkozatában. Oettinger ezzel Róma azon fenyegetésére reagált, miszerint leállítja az uniós befizetéseket, ha nem születik megegyezés a menekültek európai elosztásáról.
•
A magyar kormány szerint „mindenféle illegális bevándorlás ellen fel kell lépni, és ebben már a német kormány véleménye is következetes” – jelentette ki Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán Berlinben Helge Braun német kancelláriaminiszterrel tárgyalt. Mint mondta, már Berlinben is kormányzati álláspont, hogy a schengeni övezet országainak eleget kell tenniük a külső határok védelmét előíró kötelezettségnek.