Külföld

Erősödik az Antifa és egyre erőszakosabb

A szélsőbaloldali csoportok sokkal aktívabbak Donald Trump elnökké választása óta

A The Daily Signal konzervatív portál szerint a republikánus győzelem óta a baloldal eszköze az erőszakos tüntetők alkalmazása és a vádaskodás.

A szélsőbaloldali csoportok erősödéséről számolt be az Egyesült Államokban a The Daily Signal (DS) konzervatív portál, amely a Heritage Alapítvány oldala. A DS a magát Antifasiszta Akciónak (Antifa) nevező baloldali ernyőszervezet erősödését és erőszakosabbá válását vizsgálta. Az elemzés közvetlen előzményeként Donald Trump elnök a virginiai Charlottesville-ben történtek kapcsán azt mondta, hogy az erőszakért egyaránt felelős mindkét megjelent tüntetői csoport, ami baloldali körökben nagy felháborodást váltott ki. A portál azt írja: mivel a nyomozás még tart, nehéz megállapítani, hogy hány ellentüntető volt Antifa-csoportok tagja, és hányan voltak erőszakosak.

A DS hangsúlyozza, hogy az Antifa-csoportok Donald Trump elnökké választása óta sokkal aktívabbak, és még az elnöki beiktatási ceremóniát is megzavarták. „Szélsőbaloldali anarchista vagy kommunista, hipererőszakos aktivisták koalíciója” – jellemezte az Antifa-mozgalmat Matthew Vadum, a Capital Research Center (CRC) alelnöke a portálnak. „Minden feltételezett önkényuralom-ellenessége ellenére is az Antifa-mozgalomban van valami alapvetően önkényuralmi jelleg, hiszen azt hirdeti, hogy a senki által meg nem választott aktivistái eldönthetik, kinek a nézetei túl gyűlöletesek ahhoz, hogy nyilvánosságot kapjanak” – idézte a DS Peter Beinart amerikai történész elemzését, amely a The Atlantic liberális lapban jelent meg.

A DS szerint az Antifa-csoportok finanszírozása legalább annyira homályos, mint az, hogy kik a vezetői. Vadum, a CRC alelnöke rámutatott, annyi bizonyos, hogy a George Soroshoz köthető Alliance for Global Justice (Szövetség a Globális Igazságosságért) nevű szervezet pénzügyi támogatást nyújt nekik.

Eközben szombaton Donald Trump elnök Twitter-üzenetben dicsérte Boston polgármesterét és a város rendőreit, megköszönve ellenállásukat a „rendőrellenes agitátorok” rohamának. Később az elnök a felvonuló tüntetőket méltatta, mert szembeszálltak a bigottsággal és a gyűlölettel. Az elnök a szólásszabadságért Bostonban tartott szombati felvonulás eseményeire reagált. Több baloldali szervezet is felhívta a figyelmet arra, hogy Bostonban nem a „fehér felsőbbrendűség” hívei vonulnak fel, hanem az alt-lite vagy alt-light néven ismert, jóval mérsékeltebb csoportok. Ennek ellenére a szólásszabadságért felvonulókat létszámban messze felülmúlták a baloldali ellentüntetők, akik a rendőrökkel is összecsaptak, és kiabálással fojtották bele a szót a felvonulás szónokaiba.


Az elnökség végét jósolja a távozó Steve Bannon

Donald Trump amerikai elnök megvált stratégiai főtanácsadójától, Steve Bannontól, állítólag „közös megegyezéssel”. Bannon megerősítette, hogy már augusztus 7-én benyújtotta lemondását, de a Charlottesville-ben történtek miatt elhalasztotta a bejelentést. A tanácsadó helyzete régóta bizonytalan volt, az eltávolításáról szóló pletykák akkor erősödtek fel, amikor John Kelly volt belbiztonsági miniszter lett a Fehér Ház kabinetfőnöke. A The New York Times szerint Kelly a kinevezése óta folyamatosan egyeztetett Trumppal Bannon munkájáról, ám az elnök húzódozott a tanácsadó eltávolításától, attól tartva, hogy széles szavazói bázist idegenítene el. „Széles mozgalmunk még mindig megvan, és teszünk is majd valamit a Trump-elnökségért. De ennek az elnökségnek befellegzett” – mondta Bannon a The Weekly Standard konzervatív hetilapnak adott interjúban. A volt főtanácsadó egy belharcokkal küszködő Fehér Házról beszélt, s azt jósolta, hogy ezek a belviszályok és személyi viták a távozása után sem szűnnek majd meg. A Breitbart News pár órával Bannon leváltásának közzététele után bejelentette, hogy a portál korábbi „kapitánya” vezérigazgatóként újra a médium élén dolgozik majd. A régi-új Breitbart-vezér a Politico szerint azt mondta, készüljenek fel „Bannon, a barbár” visszatérésére. A The Wall Street Journal információi szerint a volt főtanácsadó már konzervatív televízió indításáról tárgyal Robert Mercerrel, aki Donald Trump kampányának egyik legnagyobb anyagi támogatója volt.