Külföld
Erdogan seregszemléje
„Te vagy a parancsnokunk” – ötezren ünnepelték a mecsetet avató török elnököt Kölnben,a skandált mondat nagy visszhangot kapott a német sajtóban
Sikeresnek ítélte kétnapos németországi látogatását Recep Tayyip Erdogan török elnök, amikor szombaton hazautazott. Úgy vélte, utazása elmélyítette a török–német barátságot, s arról is beszélt, országa mindig is támogatta a németországi törökök beilleszkedését, a fogadóországnak azonban még van tennivalója a rasszizmus terén. A török elnök szombaton felavatta a németországi Vallási Intézmények Török–Iszlám Uniója (DITIB) új, 1200 férőhelyes központi mecsetét. Erdogant eredetileg huszonötezres tömeg várta volna, de mivel a szervezők nem tudtak megfelelő biztonsági tervvel előállni, végül ötezren skandálták az út mentén Erdogan és Törökország nevét. A Bild szerkesztőjének Twitter-bejegyzése szerint a tömeg azt is kiabálta Erdogannak, hogy „itt a sereged, te vagy a parancsnokunk”.
A fenti jelmondat nagy visszhangot kapott a német sajtóban és közösségi médiában, ahol egyébként sem osztották Erdogan nézeteit a törökök integrációjáról. A Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) főtitkára, Annegret Kramp-Karrenbauer a Twitteren úgy fogalmazott: a mecset avatása nem egy nyitott, hanem egy elzárkózó iszlám jele, a társadalmi egységért párbeszédre van szükség – a kommentelők szerint a politikus illúziókat táplál.
Egyetlen autoriter rezsimnek sincs akkora befolyása Németországban, mint Törökországnak – írta a hét végén a Neue Zürcher Zeitung. A svájci lap emlékeztetett, Erdogan pártja, az AKP népszerűsége a németországi törökök között még magasabb, mint az anyaországban, a török elnök pedig erős intézményi hálózattal „használja fel” a diaszpórát. Ankarában 2010 óta külön minisztérium foglalkozik a külföldön élő törökökkel. A tárca a cikkben idézett CDU-s és zöldpárti politikusok szerint hátráltatja az integrációt, és hozzájárul a diaszpóra politikai mozgósításához.
Ahogyan arra a Deutsche Welle cikke is rámutat, a diaszpóra összetartásának fontos eszköze a török állami vallásügyi hivatallal (Diyanet) szoros kapcsolatban álló DITIB. Ez az ernyőszervezet országszerte kilencszáz mecsetet irányít, és nyolcszázezer tagja van. Az imámokat az anyaországból küldi a Diyanet, fizetésüket is a konzulátusok állják. A Diyanetet még 1924-ben alapította Mustafa Kemal Atatürk, a modern Törökország atyja, az akkor mérsékelt iszlámot hirdető hivatal mára jóval konzervatívabb lett, és Erdogan elnöksége alatt tevékenysége is kibővült. Meghatározza a pénteki imák tartalmát az anyaországban és a németországi DITIB-mecsetekben is. A cikk emlékeztet, a DITIB tavaly nem volt hajlandó részt venni Kölnben azon a megmozduláson, ahol muszlim szervezetek tiltakoztak az iszlamista terror ellen.