Külföld

Elsöpörték a német iszlámtörvényt

Angela Merkel kormánya tegnap elfogadta a gyermekházasságokat tiltó javaslatot, melyet júliusban szavazhat meg a parlament

Elutasította a német kormány azt a kezdeményezést, amely rögzítette volna a német törvény elsőbbségét a muszlim vallási előírásokkal szemben, ugyanakkor tegnap elfogadták azt a törvényt, amely betiltja a gyermekházasságokat.

Hiába sorakozott fel több kereszténydemokrata politikus is a javaslat mögé, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a német kormány elutasította a CDU-s pénzügyminisztériumi államtitkár, Jens Spahn kezdeményezését, az úgynevezett iszlámtörvényt (Islamgesetz) – írta meg az RT orosz hírportál. A jogszabály egyebek mellett rögzítette volna a német törvények elsőbbségét a muszlim vallási előírásokkal szemben, és nyilvántartást készített volna az országban található mecsetekről. A német kancellár szóvivője, Steffen Seibert hétfőn ezzel kapcsolatban azt mondta, jelenleg nem a kormány hatáskörébe tartozik a jogszabály, a vallásszabadság pedig az alkotmány által is garantált egyik alapvető szabadságjog. A CDU korábbi főtitkára, Ruprecht Polenz egyszerűen populista provokációnak nevezte a kezdeményezést.

Közben tegnap a német kormány elfogadta és a törvényhozás elé terjesztette azt a törvényt, mely betiltja a gyermekházasságokat. A tömeges bevándorlás miatt sok olyan házaspár érkezett Németországba, amelynek legalább az egyik tagja fiatalkorú volt. Az új törvényt a parlament júliusban fogadhatja el, és a célja, hogy a külföldi házasságok érvénytelenítésével megvédjék a lányokat és a kiskorúakat. A módosítással a szociális munkások gondozásukba vehetik a kiskorú lányokat akkor is, ha külföldön legálisan házasodtak meg, és szükség esetén elválaszthatják őket férjüktől.

Sajtóértekezletén reagált tegnap Beata Szydlo lengyel kormányfő a The Times című brit napilap keddi értesülésére, miszerint huszonegy uniós tagállam ultimátumot akar intézni idén Magyarországhoz és Lengyelországhoz, melynek értelmében vagy elfogadják a migránsok rájuk jutó áttelepítési kvótáját, vagy az Európai Unió pénzügyi és politikai szankciókat vet ki velük szemben. Szydlo kijelentette, Lengyelország nem enged a migráció ügyében gyakorolt brüsszeli nyomásnak, s továbbra is megfontolt és ésszerű politikát fog folytatni e téren. A lengyel kormányfő rámutatott, eddig semelyik uniós tagállam sem teljesítette az Európai Bizottság 2015-ben megszavazott egyszeri menekültátirányítási kvótáját. Felidézte, 2015-ben beiktatott kormánya kezdettől fogva ellenzi a menekültelosztási kvótákat. Szydlo szerint az EU végzetes hibát követett el, amikor meddő, a migrációs problémát nem kezelő megoldásokat fogadtak el, engedve ezzel különféle lobbicsoportok és nagymértékben Németország nyomásának. Mint mondta, „valaki továbbra is rombolja az Európai Unió egységét, nyomást gyakorolva a hibás migrációs politika folytatására”. Hangsúlyozta, hogy kormányfőként „ellen fog állni az alkalmazott zsarolásnak és nyomásnak, amely Brüsszelből is irányul”.