Külföld

Egyre többen halnak szomjan

A víz világnapján a szakemberek a klímaváltozásra és a szennyezett ivóvíz veszélyeire hívják fel a figyelmet

A víz világnapja alkalmából kiadott UNICEF-jelentés szerint világszerte harminchat országban súlyos a vízhelyzet, a tengerszint emelkedése, az áradások és a vízhiány együttes erővel a Föld lakosságának közel a negyedét érinti közvetlenül. A szervezet beszámolója szerint a vízhelyzet más ma is igen súlyos: minden nap körülbelül nyolcszáz öt évnél fiatalabb gyerek hal meg a szennyezett ivóvíz miatt.

Veszélyben a víz

A rossz vízellátás miatt mintegy 150 millió gyerek marad vissza a fejlődésben és szenved visszafordíthatatlan fizikai és mentális károsodásokat. Anthony Lake professzor, az Unicef igazgatóhelyettese kiemelte, hogy a víz alapvető szükségletünk, nélküle egyáltalán nem létezhetne növekedés, ezért létfontosságú, hogy megfelelő minőségű ivóvízhez juthassunk. Hozzátette: a rossz minőségű víz fertőzéseket okozhat, a gyerekek szervezete pedig nem minden esetben tudja leküzdeni ezeket, így még akkor is, ha a beteg túléli a fertőzést, maradandó károsodásokat szenvedhet. Nigériában, Szomáliában, Szudánban és Jemenben a vízhelyzet már ma is rengeteg áldozatot követelt, a szervezet figyelmeztetése szerint pedig 2040-re a helyzet humanitárius katasztrófába torkollhat. A környéken másfél millió gyereket fenyeget az éhhalál, Etiópiában pedig kilencmillióan maradnak tiszta ivóvíz nélkül. Anthony Lake hozzátette, hogy a globális felmelegedés hatására a helyzet csak romlani fog, de a folyamat talán még visszafordítható, ha globlális lépéseket tesznek az ügy érdekében.

Így tisztul - Nyílt napot tart a csatornázási művek

Nyílt napot tart a Fővárosi Csatornázási Művek a Víz Világnapján, csütörtökön és pénteken diákok, szombaton bárki megtekintheti a dél-pesti szennyvíztisztító telepet.

A társaság szerdai, MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a telepen a legmodernebb biológiai szennyvíztisztítási módszert, az úgynevezett élőgépek technológiát is alkalmazzák, amelynek lényege, hogy a szennyeződéseket felfaló baktériumok élőhelyét biztosító növényzetet permetezőszerek helyett ma már az üvegházba telepített ragadozó rovarok védik, a tisztítási folyamat számára hasznos rovarok túlszaporodását pedig lepkékkel fékezik meg. 
A szennyvíziszap kezelése és biológiai stabilizálása során keletkező biogázból ma már az FCSM mindkét telepén több energiát termelnek, mint amennyire a rendszereknek szüksége van, ezért időszakosan a telepeken kívülre is szolgáltatnak energiát - olvasható a társaság közleményében.