Külföld

Egyre jönnek és haza sem akarnak menni a migránsok

Egy felmérés szerint még béke esetén és a szomszédos arab országokból sem térnénekvissza hazájukba a szír bevándorlók, közben Róma odacsapott az NGO-knak

Az olasz kormány nem tréfál, fellép a migránsokat szabálytalanul mentő, olykor embercsempészekkel is együttműködő civilekkel szemben. A menedékkérők pedig nemcsak hogy jönnek, de nincs is bennük hazatérési szándék.

migránsok 20170804
Róma a magatartási kódexet elutasító NGO-k ellen ígér keményebb fellépést (Fotó: Reuters - Stefano Rellandini)

Bekeményít Róma a tengeren migránsokat mentő nem kormányzati szervekkel (NGO-k) szemben, amelyek elutasítják az olasz kormány által kidolgozott magatartási kódexet. Velük kapcsolatban Marco Minniti belügyminiszter azt mondta: „nehezen fogják tudni folytatni a munkájukat”. A tizenhárom pontos dokumentumot, amely a migránsok szabályszerű Olaszországba szállítását rögzíti, eddig mindössze két NGO írta alá a kilencből. Az olasz hatóságok léptek: a kódexet elutasító Jugend Rettet segélyszervezet hajóját lefoglalták, a legénységet illegális bevándorlás pártolása miatt vizsgálják – a szicíliai Trapani város ügyésze szerint közvetlenül líbiai vizeken, az embercsempészektől vették fel a migránsokat. Marco Minniti azt is közölte, hogy hamarosan Rómában találkozik azokkal a líbiai polgármesterekkel, akikkel korábban már egyeztetett az embercsempészet visszaszorításáról.

Mindez azért is érdekes, mert a Líbia keleti felét uraló erők vezetője, Halifa Haftár tábornok kijelentette, az olasz haditengerészet embercsempészek elleni líbiai fellépése engedély nélküli beavatkozás, ami nem marad megtorlatlanul, készek megtámadni az olasz hajókat. Valószínűleg nem csak a levegőbe beszélt: ezzel egy időben két szicíliai halászhajót támadás ért a Tunézia és Líbia közötti nemzetközi tengerszakaszon, ezeket az olasz légvédelem mentette meg, a támadók kiléte egyelőre ismeretlen.

A még mindig kulcsfontosságú földközi-tengeri útvonalon egyébként idén fél év alatt 101 ezer migráns és menedékkérő érkezett. Ráadásul a migránsok többsége még közeli országokból sem szívesen térne haza, még egy békés Szíriába sem – derült ki a Burson-Marsteller Arab Youth Survey felméréséből, amelyet Jordániába és Libanonba menekült fiatal szírekkel készített. A válaszadók 47 százaléka elsősorban akkor lenne hajlandó hazatérni, ha előbb véget érne a háború, 25 százalék akkor, hogyha legyőznék az Iszlám Államot, 9 százalék pedig a gazdasági fejlődést szabta feltételül. A legmeglepőbb viszont, hogy mindössze 7 százalékuk jelölte meg azt a választ, hogy csak akkor tér haza, ha Bassár el-Aszad elnököt sikerül leváltani – akinek hatalomból való elmozdításával akarta a Nyugat és elsősorban az Egyesült Államok felszabadítani a szír embereket.