Külföld
Egyformán kezelné az unió államait a liberális javaslat
Sophie in ’t Veld: Nem pikkelünk Magyarországra

Ennek lényege, hogy eszközt adjon az Európai Unió kezébe ahhoz, hogy számon kérhesse a tagállamokon az alapvető jogok, a jogállam és a demokrácia érvényesülését. Ez a mechanizmus lehetővé tenné, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjék a tagállamokat, megelőző jellege lenne, és végső esetben életbe léptethetné a lisszaboni szerződés bizonyos jogok megvonásával járó hetedik cikkét is.
Sophie in ’t Veld, a liberális képviselőcsoport első alelnöke szerint ez a javaslat egyenlőként kezelné a tagállamokat, felszámolná az eddigi bonyolult eljárásokat, nem tenne különbséget az uniós országok között. A holland politikus lapunknak hangsúlyozta, hogy ezáltal meg lehetne előzni az olyan szituációkat is, amikor látszólag „egy ország kerül szembe az Európai Unió egészével”.
A liberális képviselő tagja az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) is, ahol jövő csütörtökön meghallgatást tartanak az emberi jogok magyarországi helyzetéről. Mások mellett Sophie in ’t Veld is napirendre akarta venni ezt a kérdést az EP szeptemberi plenáris ülésén, ehhez azonban csak egy hónappal később a szocialisták támogatásával kapta meg a többséget.
A politikus szerint dacára annak, hogy a LIBE-ben is napirendre került a kérdés, hazánk ügye nem központi kérdés, hiszen „sokkal súlyosabb problémákkal szembesül az EU”. A meghallgatás felszólalóinak kiválasztásában nem vett részt, ám üdvözölte Kovács Zoltán kormányszóvivő meghívását, hiszen mint mondta, „fontos, hogy különböző vélemények legyenek képviselve a meghallgatáson”. Sophie in ’t Veld szerint egyébként sem ő, sem az ALDE nem „pikkel” a magyarokra, azonban kiemelten fontosnak tartja, hogy az EU saját maga is képviselje azokat az értékeket, amelyek mellett a világban kiáll.
Erősebb kisebbségügyi munkacsoport
Az Európai Parlament kisebbségügyi frakcióközi munkacsoportjának társelnökévé választották csütörtökön Strasbourgban, a testület idei első ülésén Gál Kinga fideszes EP-képviselőt. A munkacsoportnak 65 képviselő lett tagja összesen 21 tagállamból, valamint az EP összes politikai frakciójából. Közleményében Gál Kinga örömmel állapította meg, hogy ez „a fórum erősebb, mint valaha”. „A nagy létszám és érdeklődés az EP-képviselők részéről bizonyítja, hogy a kisebbségben élő nemzeti közösségek problémái mennyire időszerűek az EU-ban”– fogalmazott a politikus. A munkacsoport tagja az MSZP-s Ujhelyi István is, aki szerint nemzeti koalícióra van szükség a határon túli magyarok európai képviseletében.
Kósa Ádám újra társelnök
Egyhangúlag újraválasztotta csütörtökön négy társelnökének egyikévé az Európai Parlament fogyatékosságügyi munkacsoportja a fideszes Kósa Ádámot. „Valamennyien egyetértünk abban, hogy a fogyatékosságügy nem jobb- vagy baloldaliság kérdése, és a jövőben együtt fogunk azért dolgozni, hogy ne csak egyféle álláspont vagy érvelés érvényesüljön ezen a téren” – hangsúlyozta a politikus. A társelnökök és az alelnökök között diszlexiával, tanulási nehézségekkel küzdő, mozgás-, hallás- és látássérült képviselők is vannak.