Külföld

Egyezség született a családegyesítésről

Dűlőre jutottak a migráció egyes kérdéseiben a német nagykoalícióról tárgyaló pártok – Szijjártó Péter tegnap Berlinben a kulturált vita jelentőségére hívta fel a figyelmet

Képmutatás helyett kulturált párbeszédre van szükség az Európa jövőjét érintő kérdésekben – mondta Szijjártó Péter tegnap Berlinben. Ugyanott a német koalíciós egyeztetéseken részt vevő pártok megállapodtak a migránsok családegyesítési jogának korlátozásáról.

Sigmar Gabriel, Angela Merkel és Peter Altmaier  20180111
Sigmar Gabriel külügyminiszter, Angela Merkel és Peter Altmaier kabinetfőnök (Fotó: Reuters - Hannibal Hanschke)

Bizonyos kérdésekben nem feltétlenül egyezik a magyar és a német álláspont, a migráció kérdése kifejezetten ilyen téma, ugyanakkor képmutatás helyett párbeszédre van szükség az Európa jövőjét érintő legnehezebb kérdésekben is – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Berlinben a német kollégájával, Sigmar Gabriellel folytatott megbeszélése előtti sajtótájékoztatón. Szijjártó hozzátette, hazánk a külső határok védelmét tartja a legfontosabbnak, elkötelezett a schengeni rendszer fenntartása mellett, és továbbra is készen áll a „tényeken alapuló, kulturált vitára”.

A gazdasági kooperációval kapcsolatban Szijjártó Péter kiemelte, Európát újra erőssé és versenyképessé kell tenni, és ennek egyik legfőbb kulcsa a visegrádi országok és Németország gazdasági együttműködése. Mint mondta, „Európa gazdasági tengelye eltolódott Közép-Európa irányába”.

A tájékoztatón Sigmar Gabriel is elismerte, hogy vannak nézeteltérések, ugyanakkor hozzátette, a német-magyar kapcsolatok „soha nem lehetnek annyira nehezek, hogy elfedjék mindazt, ami összeköt”. Hangsúlyozta, hogy a nézetkülönbségeket a méltányosság és a szolidaritás jegyében kell megvitatni, és el kell kerülni, hogy kelet-nyugati megosztottság keletkezzék az EU-ban, mert „Európa jó jövőjét” csak együtt lehet biztosítani. Sigmar Gabriel elmondta azt is, hogy elfogadta Szijjártó Péter budapesti viszontlátogatásra szóló meghívását.

Ugyancsak tegnap a Bild közölte, hogy közös nevezőre jutottak az oltalmazott státuszt szerző menedékkérők családegyesítési jogának további korlátozásának ügye kapcsán a Németországot 2013 óta kormányzó nagykoalíció megújításáról tárgyaló pártok. A német lap szerint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) álláspontja érvényesül, így továbbra is fenntartják a két éve bevezetett ideiglenes szabályt, miszerint az oltalmazottak nem kezdeményezhetik a családegyesítést. Azt viszont a harmadik fél, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elérte, hogy kivételes esetekben mégis lehetséges legyen az úgynevezett magcsaládra vonatkozó családegyesítés. A pártok előzetes, szondázó tárgyalásai a tervek szerint a mai napon fejeződnek be.

Időközben Herbert Kickl osztrák belügyminiszter bécsi sajtótájékoztatóján az MTI közlése szerint elmondta, hogy az előző évben tizenhárom százalékkal nőtt a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított külföldiek száma és kifejezetten nagy volt köztük a menedékkérők aránya. Kickl hangsúlyozta, hogy a kormány a fejleményekre „nagyon szigorú bevándorlási politikával” készül válaszolni.


Tengerbe vesztek

Eltűnt csaknem száz migráns a Földközi-tengeren, miután lélekvesztőjük felborult Líbia partjainál – közölte kedd este a líbiai parti őrség túlélők beszámolói alapján. Az MTI azt írta, a gumicsónakba több mint száz ember szállt be Homsz városnál, Tripolitól mintegy száz kilométerrel keletre. Közülük csak 17 nőt és férfit tudtak megmenteni – tette hozzá a parti őrség szóvivője. A túlélők több órán keresztül néztek szembe a halállal, mielőtt a segítség megérkezett. A Földközi-tengerbe 2017-ben 3116 bevándorló fulladt a Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint, közülük 2833 Líbia partjainál.