Külföld
Égő sátrak, tüntetés és kordonbontás a migránsok útján
A hadsereg gépeivel toloncolná ki az elutasított menedékkérőket Berlin

A szlovén parlament több mint ötórás maratoni vita után felhatalmazta a hadsereget arra, hogy segítséget nyújtson a rendőrségnek a határok megvédésében a Szlovéniába érkező közel-keleti menekülthullám közepette. Kolinda Grabar-Kitarovic horvát elnök tegnap úgy reagált: minden országnak joga van úgy megvédeni a határait, ahogyan jónak látja. Hangsúlyozta, erre nem szabad Horvátország elleni támadásként gondolni.
Tűz ütött ki szerda délelőtt a horvát–szlovén határtól nem messze lévő szlovéniai, brezicai befogadóállomáson, s huszonhét sátor leégett. Beszámolók szerint a migránsok maguk nyújtották fel a sátrakat, de ezt a szlovén rendőrség nem erősítette meg. Hétfő este ugyanebben a táborban nagyobb dulakodásra került sor, és paprikasprayt is bevetett a szlovén rendőrség a migránsok ellen, akik botokkal és kövekkel támadtak egymásra. A közösségi oldalakon terjed egy fotó a táborról, ahol egy migráns a győzelem jelét mutatva mosolyog és készít szelfit magáról egy lángoló sátor előtt.
A szlovén határhoz közeli ausztriai Spielfeld befogadóállomásán tegnap több ezer migráns áttörte a rendőrségi kordont, és gyalog indult el Graz felé. Néhány órával később az emberek egy része visszafordult, valószínűleg azért, mert megtudta, hogy a német határ még több száz kilométerre van. A helyszínen tartózkodott Mario Kunasek, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) tartományi vezetője is, aki lapunknak elmondta, a hatóságok kezéből kicsúszott az ellenőrzés, nem tudták feltartóztatni a tömeget. Emlékeztetett, pártja az elmúlt hetekben is követelte: vezessék be a teljes határellenőrzést, és következetesen utasítsák ki a menedékre nem jogosultakat.
A német kormány a Bild szerint szűkíteni akarja a kitoloncolás elleni jogorvoslat lehetőségét, és megvizsgálja, hogy miként lehet csökkenteni az eredetileg elutasított, de valamilyen - például egészségi - ok miatt mégis befogadott menedékkérők számát. A kitoloncolások hatékonyabb végrehajtásához tárgyalásokat kezdenek a származási országokkal, és az elutasított menedékkérők hazaszállításához polgári repülőgépek mellett a német hadsereg, a Bundeswehr Transall típusú szállítógépeit is igénybe vehetik a berlini vezetők tervei szerint.
Eközben Angela Merkel újabb tiltakozó leveleket kapott, ezúttal Észak-Rajna-Vesztfália tartomány 215 településének vezetője követelte nyílt levélben a migránsáradat feltartóztatását. Nemcsak a városvezetők elégedetlenek, hanem a lakosság is, a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent friss felmérés szerint ugyanis a németek többsége mélyülő aggodalommal figyeli a szűnni nem akaró vonulást, és úgy látja, a politikának elképzelése sincs arról, hogy miként lehetne kezelni a helyzetet. A többség szerint elengedhetetlen a befogadható menekültek maximális számának kijelölése, és majdnem minden második ember szerint a német sajtó egyoldalúan tudósít a menekültválságról.
Rendkívüli csúcstalálkozót hívott össze vasárnapra Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, amelyre a nyugat-balkáni migrációban érintett országok vezetőit, köztük a magyar miniszterelnököt is meghívta. Havasi Bertalan, a kormányfő sajtóirodájának vezetője az MTI-nek megerősítette: Orbán Viktor részt vesz a tanácskozáson.
Orbán Viktor: Schengen egy érték, amit védeni kell
„Az európai lakosság többsége támogatja a magyar döntéseket”
Közös európai választ sürget a menekültválságra és az oltalomra szorulók megsegítése mellett az EU külső határainak védelmére is felszólít az Európai Néppárt (EPP) elnöksége azokban a dokumentumokban, amelyeket a tegnap és ma Madridban tanácskozó EPP-kongresszus elé terjesztettek.
Ami jelenleg történik, az egyrészt „szétverheti Európát, és mi meg akarjuk védeni Európát. Másrészről vannak nemzetközi kötelezettségeink, aláírtunk nemzetközi szerződéseket, amelyek egyértelműek, és amelyeket be kell tartani. Európa a törvény uralmát jelenti, s ha nem tartjuk be a szabályokat, az káoszhoz vezet. Be kell tartanunk a szabályokat, jelen esetben a schengeni szabályokat” – jelentette ki tegnap Orbán Viktor az Európai Néppárt madridi kongresszusán. A miniszterelnök hangsúlyozta, „Schengen egy érték, amelyet védenünk kell”. Arra az újságírói kérdésre, hogy „miért akarják megvédeni Európát, amely láthatólag nem kér ebből”, a miniszterelnök hangsúlyozta: biztos benne, hogy az emberek többségének nem tetszik az, ami történik, és nemcsak a magyaroknak, hanem az európaiaknak sem. Európa lakossága túlnyomórészt támogatja a magyar kormány intézkedéseit – tette hozzá Orbán Viktor. A kormányfő megerősítette, hogy nem várható a horvát határ megnyitása, mert a magyar kormány célja, hogy a migránsokat visszafordítsa, a jelenlegi migrációs hullám ugyanis megsemmisítheti Európát. A horvát televízió kérdésére válaszolva a kormányfő hangsúlyozta, hogy Magyarország tiszteli a horvát népet, tiszteli az ország megválasztott vezetőit, és továbbra is jó kapcsolatokat akar fenntartani Horvátországgal.
Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke Orbán Viktorral összhangban a kongresszuson közölte: a kontinens még sosem állt szemben olyan súlyos kihívásokkal, mint most, az európaiak pedig válaszokat várnak e kihívásokra. A francia politikus többek között a migránsválsággal, a terrorizmussal és a gazdasági kihívásokkal összefüggésben beszélt erről.
Az Európai Néppárt kongresszusán egyébként a migrációs válság fejleményeinek megbeszélése mellett új elnököt és tíz alelnököt választanak. A tíz alelnöki posztra tizenkét jelölés érkezett, s köztük van Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője.
A néppárt családjához tartozó CSU meghívására Áder János köztársasági elnök ma és holnap Bajorországba látogat, ahol részt vesz a müncheni főkonzulátus az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezendő ünnepségén, és találkozik mások mellett Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel.