Külföld
Doskozil: Készülnünk kellene az újabb menekültáradatra
Európa kiszolgáltatottságára figyelmeztettek az osztrák politikusok – Berlin észak-Afrikába küldené vissza a menedékkérőket
Az Európai Unió és Törökország között létrejött migrációs egyezményre csak mint kiegészítő megoldásra lett volna szabad tekinteni, amíg az EU nem lesz képes önállóan megvédeni külső határait – fejtette ki a német Bildnek Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter. Hangsúlyozta, bár az egyezmény egyelőre megállította az áradatot, ki is szolgáltatta Európát, ráadásul Törökországban az események egyre inkább arra haladnak, hogy Európa az aggasztó folyamatok miatt nem fogja megadni a vízummentességet. Doskozil szerint az egyezmény gyakorlatilag halott, így annak összeomlása esetén Európának fel kell készülnie egy újabb migránsáradatra. Hasonlóan nyilatkozott a megállapodásról Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter is, aki szerint az csak B terv, Európának viszont szüksége lenne egy A tervre is. Christian Kern kancellár szerint ha összeomlik az egyezmény, meg kell vonni Törökországtól a menekültek ellátására szánt pénzügyi támogatást. Kifejtette, szerinte a török kormány tudatosan törekszik a helyzet kiélezésére, és lábbal tiporja az emberi jogokat.
Eközben a német belügyminisztérium a Földközi-tengeren, Afrika felől érkező migránsok sorsáról nyilatkozott. A tárca szerint a Földközi-tengerből kimentett menedékkérőket vissza kell szállítani Észak-Afrikába, és ott kell elbírálni kérelmüket. A belügyi szóvivő szerint meg kell semmisíteni az embercsempészek üzleti modelljét, és meg kell óvni az Európába igyekvő embereket attól, hogy nekivágjanak az Észak-Afrikából induló életveszélyes tengeri útnak. Ezért a Földközi-tengerből kimentett menedékkérőket nem Európába kell szállítani, hanem vissza Észak-Afrikába. A migrációs nyomás így napokon belül csökkenne, mert világossá válna, hogy kilátástalan vállalkozás embercsempészek révén bejutni a tengeren keresztül Európába. A Líbiából induló embereket a belpolitikai helyzet miatt nem Líbiába, hanem a térség egy másik országába, például Tunéziába vagy Egyiptomba kellene szállítani a menekültügyi eljárás idejére, a kérelmük elfogadása esetén pedig biztonságos, legális úton kellene őket Európába szállítani.
A Thomas de Maizière - a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa - vezette minisztérium szóvivője azt is elmondta, hogy a javaslatról még nem egyeztettek uniós szinten. Aláhúzta: a megvalósítás alapvető feltétele a jogállamiság és az Emberi Jogok Európai Egyezményének betartása. A szövetségi parlament ellenzéki pártjai élesen bírálták a felvetést. A belügyminisztérium úgy kezeli a menekülteket, mint egy „fertőző betegséget, amelyet távol kell tartani” - mondta a Welt am Sonntagnak Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek társ-frakcióvezetője. A tárca javaslata „humanitárius botrány, és egy újabb lépés a bezárkózás felé” - tette hozzá Bernd Riexinger, a Baloldal társelnöke. A CDU-s vezetésű belügyminisztérium egy először tizenkét éve megfogalmazott elképzelést vett elő; 2004-ben az akkori tárcavezető, a szociáldemokrata (SPD) Otto Schily észak-afrikai „menedékkérő táborok” felállítását javasolta az EU-ra a Földközi-tenger felől nehezedő migrációs nyomás csökkentése érdekében. A felvetés akkor is felháborodást okozott a német belpolitikában. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) becslése szerint az idén november 4-ig 4220 menekülő ember veszett a Földközi-tengerbe, ami 725-tel több az előző év azonos időszakára becsült 3495-nél.