Külföld

Colleen Bell: Erősebb hidakra van szükség Magyarországgal

Hazánk barátjaként fogalmazott meg kemény kritikát az amerikai nagykövet

Az Egyesült Államok politikája a nagykövet szerint nem változott Magyarország irányába, ahogy tegnapi előadásán kiderült: sok mindennel elégedett Washington, de a kifogások megmaradtak.

bell
Washington hozzáállása változatlan: Colleen Bell és Görög Mihály, a Budapesti Corvinus Egyetem fejlesztési rektorhelyettese Budapesten (Fotó: Csudai Sándor)

A Budapesti Corvinus Egyetemen tartott szerdán kora este előadást Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete. A diplomata beszédét az amerikai–magyar kapcsolat jelentőségének hangsúlyozásával kezdte, mint mondta, a két ország egymás barátja, partnere és szövetségese is. Hosszan méltatta hazánk szerepvállalását a NATO-ban, kiemelve a balkáni, afganisztáni közreműködésünket, az Iszlám Állam elleni harcot, a Baltikum és Szlovénia légterének védelmét, s háláját fejezte ki azért is, hogy hazánk adott otthont a Nehéz Légiszállítási Ezrednek a pápai légitámaszponton. Hangsúlyozta, Magyarország nagyszerű partner a terrorellenes együttműködésben is. Méltatta a magyar erőfeszítéseket Ukrajna érdekében, fontos szerepünket az EBESZ-misszióban, s azt, hogy Budapest több ízben is megszavazta az Oroszország elleni EU-szankciókat. A magyar katonai együttműködést példával illusztrálva hangsúlyozta, erősebb hidakat kell építeni a két ország között.

Colleen Bell több ízben is nyomatékosította, hogy Magyarország barátjaként beszél. Előadásának második felére térve visszaidézte a tavalyi diplomáciai vitákat, és lassan, tagoltan hangsúlyozta: „Politikánk nem változott.” A nagykövet a magyarokat a leginkább aggasztó problémának a korrupciót nevezte, amely „megakasztja a növekedést, megfojtja a befektetést, megtagadja az emberektől a méltóságot”. Sürgette a közbeszerzés megreformálását, a választott tisztségviselők elszámoltatását, az állampolgárokat közvetlenül érintő adatok hozzáférhetővé tételét. Az átláthatóság növelését szorgalmazta a Paks II-megállapodás kapcsán is, mint mondta, megváltoztatná a felállást az energiaszektorban, ha a nyilvánosság látná a megállapodást. A civil társadalmi szektort a működő demokrácia alapkövének nevezte, bírálta a civilek elleni „szigorú kormányzati fellépést”, s kitért a sajtószabadságra is. Bell kifogásolta a „koncentrált médiatulajdont”, „az állami médiának juttatott hangsúlyos szubvenciót”, valamint a „torz médiaüzleti” viszonyokat, amelyek ellehetetlenítik az „új hangokat”, különösen ha azok kritikusak. Beszéde végén Colleen Bell a hallgatók kérdéseire válaszolt.