Külföld
Christchurchi merénylet: Osztrák szál után nyomoznak
Jobboldali aktivistának küldött jelentős adományt a merénylő

Sellner keddre virradóra videóban számolt be a YouTube-csatornáján a házkutatásról, valamint arról is, hogy lefoglalták a mobilját és a laptopját. Elmondta, tavaly kapott egy 1500 eurós (474 ezer forintos) adományt az ausztrál Brenton Tarranttől, aki idén március 15-én az új-zélandi Christchurch két mecsetében 50 hívőt gyilkolt meg. Az aktivista oldalán keresztül egyébként bárki küldhet pénzt neki, Sellner a videóban is kitért rá, hogy semmilyen kapcsolatban nem állt Tarranttel. Megjegyezte, ahogy minden támogatójának, az ausztrál férfinak is küldött egy köszönő emailt. Sellner szerint csak bele akarják rángatni az IBÖ-t az ügybe, az összeget jótékony célra ajánlotta fel. Az ifjúsági szervezet ellen egyébként éppen az év elején ért véget egy hosszú eljárás Grazban, amikor másodfokon is felmentették őket a „bűnszervezet létrehozásának” vádja alól.
Sellner korábban is publikált már videót a christchurchi mészárlás ügyében. Ebben „világosan elhatárolódott” a terrorizmus minden formájától, és bírálta a médiát, amiért szerinte merőben eltérően reagál a szélsőjobboldali és az iszlamista terrorizmusra.
Sebastian Kurz osztrák néppárti (ÖVP-s) kancellár szorgalmazta, hogy „a christchurchi merényletek felelőse és az osztrák identitáriusok közötti mindenféle kapcsolatot maradéktalanul és minden elnézés nélkül tárjanak fel”. Heinz-Christian Strache alkancellár, a bevándorlásellenes Szabadságpárt (FPÖ) elnöke a Twitteren azt írta, a merénylő minden ausztriai kapcsolatát maradéktalanul fel kell tárni, mivel „ez alatt a kormány alatt működik a jogállamiság”. Hozzátette, minden ilyen gyanúnak utána kell járni, legyen szó jobboldali, baloldali vagy vallási szélsőségességről, „a fanatizmusnak nincs helye” az osztrák társadalomban. Strache bejegyzését idézve később Sellner a Twitteren hangsúlyozta, hogy mindenben együttműködik a hatóságokkal, kifogásolta azonban, hogy a házkutatással azt a benyomást keltik, hogy köze van a terrorcselekményhez. Hozzátette, a hatóság megfelelően járt el, a befeketítés szándékát nem róluk, hanem az ügyészségről feltételezi, tekintettel a már említett előzményekre.
Az osztrák ellenzéki szociáldemokraták (SPÖ), valamint a liberális NEOS élesen kritizálta kedden a jobboldali kormányt, amiért szerintük „szemet huny a szélsőjobb felett”.
A bécsi belügyminisztérium múlt csütörtökön közölte, hogy közép-európai és balkáni körútja során Tarrant Ausztriában is járt. Sajtóértesülések szerint valószínűleg november 26-án érkezett Bécsbe, és állítólag Karintiába, Salzburgba és Innsbruckba is elutazott – írta az MTI.