Külföld

Célkeresztben Oliver Stone

Putyin elnök talpnyalójának nevezték a rendezőt

Óriási visszhangot kapott az Egyesült Államokban Oliver Stone filmrendező minapi bejelentése arról, hogy dokumentumfilmet forgat az ukrajnai eseményekről, amihez négyórás interjút készített a megdöntött elnökkel, Viktor Janukoviccsal.

Stone rengeteg kritikát kapott azért, mert egy Facebook-bejegyzésben kifejtette, hogy a kijevi Majdanon a több tüntetővel végző mesterlövészek mögött nem a megpuccsolt kormányfőhöz hű hatóságok, hanem külföldi erők álltak. A rendezőt többen széles körben paranoiásnak nevezték, amiért újabb „összeesküvés-elmélettel” állt elő, de olyanok is voltak, akik „Putyin talpnyalójának” titulálták.

Amint Daniel McAdams, a Ron Paul Insitute igazgatója felidézte, a Fehér Ház tavaly február 20-i közleményében felháborodását fejezte ki „azon képek miatt, amelyeken az ukrán biztonsági erők lövik az embereket”. „Az ilyen amerikai kormányzati állításokat rendre leleplezték, és ez sem tűnik különbnek” – mutatott rá.

Stone az ellenséges reakciók miatt újabb bejegyzést írt, amelyben tisztázta: nem a Janukovics iránti szimpátia motiválta, hiszen lehetett ő akármilyen korrupt is, a lényeg az ukrán belügyekbe való amerikai beavatkozás. „Egyértelmű bizonyíték van a nyugati beavatkozásra, kezdve Victoria Nuland külügyi államtitkár-helyettestől John McCain republikánus szenátoron át az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivataláig. Miért volt vajon annyi sebesült vagy halott rendőr, és miért nem vizsgálta ki az ügyüket az új kormány?” – fogalmazott.

„Stone egyértelműen érti, hogyan működik a kormányváltó gépezet, amelyben az amerikai politikusok, kormányzati szervek és központilag finanszírozott úgynevezett civilszervezetek összhangban dolgoznak egyetlen amerikai kormányzati célért” – írta Daniel McAdams. Hozzátette, a rendező azzal is tisztában van, hogy mekkora jelentősége van a közösségi médiának a kormányváltásokban. „Emlékezzünk csak rá, hányszor mondta az amerikai külügyminisztérium szóvivője rezzenéstelen arccal, hogy az ukrajnai orosz invázióra vagy a maláj gép orosz lelövésére vonatkozó bizonyítékok vannak a közösségi médiában” – jegyezte meg.


Négyoldalú csúcstalálkozó Ukrajnáról

Az ukrán válságról tervezett csúcskonferenciáról egyeztetett pénteken Laurent Fabius francia, Szergej Lavrov orosz, Pavlo Klimkin ukrán, valamint a kezdeményező, Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. A találkozóra Petro Porosenko ukrán elnök tett javaslatot a hét elején. A berlini külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, a miniszterek egyetértettek abban, hogy mielőbb össze kell hívni az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, Ukrajna, Oroszország és az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok képviselőiből álló, úgynevezett kontaktcsoportot. (MH)