Külföld

Cameron: Ha kilépünk, nincs visszaút

Csak engedmények nélkül lehet visszatérni az Európai Unióba, az euró és Schengen pedig nem kerülhető el a brit kormányfő szerint

A legfrissebb felmérések szerint újra az Európai Unióban való bennmaradás hívei vannak többségben Nagy-Britanniában a korábbi közvélemény-kutatásokkal ellentétben. A miniszterelnök eközben arra figyelmeztette a briteket, hogy ha egyszer kilépnek, nem lesz visszaút az európai szövetségbe.

London 20160620
Szerelmes üzenet Londonból a maradásért: együtt erősebbek vagyunk (Fotó: Reuters - Neil Hall)

„Ha valaki kiugrik egy repülőgépből, akkor oda már nem tud visszakapaszkodni” - ezzel a példával szemléltette David Cameron brit kormányfő a The Sunday Timesnak, hogy mire számíthatnak a britek, ha csütörtökön a Brexitre, vagyis az Európai Unió elhagyására voksolnak a népszavazáson. A konzervatív politikus szerint ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból, az visszafordíthatatlan lépés lenne, „nagyon rossz következményekkel”.

Úgy vélte, a visszatérés már csak azért sem lenne lehetséges, mert ha Nagy-Britannia meggondolja magát, akkor kötelezettséget kellene vállalnia arra is, hogy csatlakozik az euróövezethez és a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez, emellett le kellene mondania az uniótól járó egyedi visszatérítéséről. Ezek eddig a szigetországnak biztosított egyéni engedmények voltak, Cameron szerint a visszalépéskor már nem járnának. A Nagy-Britanniának járó, minden egyes EU-költségvetési időszakban újratárgyalandó – az uniós társállamokban rendkívül népszerűtlen – visszatérítést még Margaret Thatcher néhai miniszterelnök harcolta ki 1984-ben azzal, hogy a szigetország az akkori közösség nagy agrártermelő tagországaihoz képest aránytalanul kevés mezőgazdasági támogatást kapott.

Cameron hazugságok terjesztésével vádolta meg két Brexit-hívő párttársát, Michael Gove igazságügyi minisztert és Boris Johnson volt londoni polgármestert. Szerinte mindketten teljesen valótlan érvekkel kampányolnak a Brexit mellett. Ilyen valótlanság szerinte az az érv, hogy Törökország hamarosan csatlakozik az unióhoz, hogy Nagy-Britannia heti 350 millió fontot fizet be az uniós költségvetésbe, és az is, hogy az EU saját hadsereg létrehozására készül, amelyhez Nagy-Britanniának csatlakoznia kell majd. A közvélemény-kutatások vasárnap optimizmusra adhattak okot Cameron számára, igaz, továbbra is szorosnak ígérkezik az eredmény.

A Brexit-tábor számára a legutóbbi hetekben kimutatott előny után ismét a bennmaradás hívei vannak többségben, vagy legalábbis elolvadt a kilépést támogatók korábbi többsége. A YouGov felmérése szerint a választók 44 százaléka mondta azt, hogy Nagy-Britannia további EU-tagságára kíván voksolni, ez egy százalékpontos előny. A Survation 45:42 százalékos megoszlást mutatott ki a bennmaradás híveinek javára, az Opinium pedig mindkét oldalnak 44 százalékot jelzett.

Az utóbbi hetekben ugyanakkor volt olyan közvélemény-kutatás, amely a kilépést pártoló tábor tíz százalékpontos előnyére utalt. A YouGov – a legnagyobb brit közvélemény-kutató cég – új felméréséhez fűzött elemzésében közölte: a brit EU-tagság támogatottságának megugrását nem az ellenzéki Munkáspárt alsóházi képviselőnője, a bennmaradásért aktívan kampányoló 41 éves Jo Cox csütörtöki meggyilkolása okozta, mivel a folyamat már korábban elindult. A cég szerint az elsődleges ok az, hogy a választókat egyre jobban aggasztják az esetleges kilépés gazdasági következményei.

Jo Cox halála ugyanakkor „politikát csinált”, George Osborne pénzügyminiszter tegnap reggel azt kérte a Brexit-tábortól, hogy finomítsanak a hangvételen, megosztó politikai vita helyett inkább több tényt mutassanak fel. Osborne később nem követte saját tanácsát, mivel ugyanebben az interjúban az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártját a kampányplakát ürügyén a nácikhoz hasonlította.


Röviden
Brüsszel szigorú büntetéssel kerülné el, hogy ragadós legyen a példa

- Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter: Nem kizárt, hogy dominóhatást vált ki Kelet-Európában, ha a britek csütörtökön úgy döntenek, hogy elhagyják az Európai Uniót.

- The Globe and Mail napilap, Kanada: Nagy-Britanniának jobb lesz az EU-n belül. A szigetországnak sikerült eddig is rendkívül kedvező helyet kialakítania a szervezeten belül. Mikor az EU-ban rögzített árak vannak, Londonnak mégis sikerült elérnie, hogy (a menün kívül) több alkalommal is á la carte rendelhessen. Brexit esetén Nagy-Britannia „szigorú büntetésre” számíthat, mivel az EU így akarja majd elkerülni, hogy más tagországok is kövessék a britek példáját.

- Nemzetközi Valutaalap (IMF): A brit gazdaság már jövőre recesszióba kerülhet, és hosszú távon is súlyos veszteségeket szenvedhet, ha az EU-tagságról csütörtökre kiírt népszavazáson a többség a kilépésre szavaz.

- Emmanuel Macron francia gazdasági miniszter: Az Európai Bizottságnak ultimátumot kell intézne a szigetországhoz, hogy foglaljon egyértelműen állást szándékait illetően a népszavazás után. Ha az esetleges kilépés után a britek továbbra is hozzá akarnak majd férni az európai piachoz, hozzá kell járulniuk az uniós költségvetéshez, mint ahogy azt Norvégia és Svájc is teszi. Ha ezt elutasítják, akkor a kilépésnek teljes értékűnek kell lennie.

- Toronto Star napilap, Kanada: Az Egyesült Királyságnak benn kell maradnia az EU-ban, mert annak falai között sokkal jobban lehet orvosolni bármit, amit a szervezeten kívül lehetetlen lenne.

- Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza: Kilépés esetén a brit hazai össztermék 2020-ban 6 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság a cég alapeseti előrejelzése szerint az EU tagjaként abban az évben elérhetne.

- The Times napilap, Nagy-Britannia: Voksoljatok a maradásra! A kilépés alapjaiban ingatná meg az egész európai folyamatot. Nem igaz a kilépéspártiaknak az az állítása sem, hogy Törökország úton van az EU-csatlakozás felé. Recep Tayyip Erdogan török államfő egyre kisebb érdeklődést mutat a belépés iránt, és a török csatlakozás egyébként is legalább tizenöt évnyire van, de Franciaország és Németország még akkor is megvétózhatja.