Külföld

Büszke az ellenségeire a harcba lendülő George Soros

Az Osztrák Szabadságpárt külpolitikusa szerint a magyar fellépés legitim, hiszen a milliárdos hálózata sokat tesz az Orbán-kormány destabilizálásáért

A magyaron kívül az osztrák, az orosz és az izraeli kormány is visszaszorítaná George Soros hálózatának befolyását, a milliárdos azonban azt ígérte, megkettőzi erőfeszítéseit.

A támadások és kritikák nem tántorítják el George Sorost: a milliárdos a Washington Postnak azt nyilatkozta, „Minél nagyobb a veszély, minél nagyobb a fenyegetés”, annál inkább szembe akar szállni vele, sőt megkettőzi az erőfeszítéseit. Az interjúban elsősorban amerikai belpolitikai ügyekről kérdezték, de szóba került az az interjú is, amit a múlt héten Vlagyimir Putyin adott az osztrák ORF köztelevíziónak. Putyin szerint Soros szerte a világon mindenhol beavatkozik, a washingtoni külügy pedig úgy tesz, mintha ehhez semmi köze nem lenne. Megjegyezte, ez pont olyan politikai beavatkozás, amivel az ameri­kaiak vádolják Moszkvát. A Stop Soros törvényjavaslattal kapcsolatban Soros a Washington Postnak azt mondta, fájdalmas módon tudatában van, hogy akadnak, akik ellene vannak annak, amit ő képvisel. Mint mondta, büszke az ellenségeire, mert szerinte ha ennyien és ennyire támadják, valamit biztosan jól csinál.

A milliárdosról nyolcoldalas összeállítást közölt júniusi számában a német jobboldali Compact magazin. A „menekültipar pókhálójáról” szóló cikkben sorra vették a vádakat, amelyek szerint Soros a tömeges, illegális migrációt támogatja, civil szervezeteivel beavatkozik az országok belpolitikájába, és komoly lobbierővel befolyásolja az uniós intézményeket. A cikk kitért a Soros-tervre is, valamint úgy ítélték meg, távolról sem összeesküvés-elméletek a kritikák, amelyeket a milliárdossal kapcsolatban Orbán Viktor, valamint az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezető politikusai fogalmaztak meg. „Amit Magyarország csinál, legitim” címmel, a Compact interjút közölt Johannes Hübnerrel, az FPÖ külpolitikai szakértőjével. Hübner szerint noha Sebastian Kurz néppárti kancellár elhatárolódott koalíciós partnere, az FPÖ Sorossal szembeni kritikáitól, kormányfőként ő is tisztában van a milliárdos ügyeivel, csak meg akarta magának spórolni a Soros bírálatával járó antiszemitizmusvádakat. Hübner szerint a Stop Soros törvénycsomag „magától értetődő”, mindenképpen korlátozni kell a külföldről pénzelt, belpolitikába avatkozó NGO-kat. Rámutatott, az ilyen intézkedéseket az Egyesült Államok esetében üdvözli a média, Orbánt pedig démonizálja. Hübner szerint Magyarország a Soros-hálózat célkeresztjébe került, hazánkban különösen sokat tesznek a kormány destabilizálásáért. A migrációs válsággal kapcsolatban úgy fogalmazott: kétségkívül létezik egy NGO-ipar, s amíg e szervezetek terepen dolgozó munkatársai bizonyára jószándékúak, a rendszert irányítók esetében ez nem olyan biztos. Hübner szerint az európai értékeket ma a visegrádi országok képviselik, nem az uniós vezetés, Kurz pedig bár osztrák viszonyok között bátornak számít, függetlenségében azért elmarad Orbántól. Az összeállítás végül összefoglalta a Benjamin Netanjahu izraeli kormánya és Soros közti konfliktust is.