Külföld

Büntetik a krími megfigyelőket

Uniós állampolgárokat is beutazási tilalommal sújtanak a referendum miatt

A kijevi vezetés szankciókat akar bevezetni a márciusi krími népszavazás nemzetközi megfigyelői ellen. A büntetőintézkedések mintegy húsz uniós állampolgárt érinthetnek az APA osztrák hírügynökség értesülései szerint. 

Már beutazási tilalommal sújtják a Jobbik EP-képviselője, Kovács Béla mellett Fabrizio Bertot, a Silvio Berlusconi-féle Hajrá, Olaszország! jobboldali párt politikusát, Frank Creyelmant, a flamand nacionalista Vlaams Belang tagját, valamint Hikmat Al-Sabty német politikust, a mecklenburg-elő-pomerániai tartományi gyűlés baloldali képviselőjét is. Az ukrán titkosszolgálat augusztus 21-i levele szerint az érintettek három évig nem utazhatnak Ukrajnába. A referendumon részt vett három osztrák politikus is – az Osztrák Szabadságpártot képviselő Johannes Hübner és Johann Gudenus, valamint a reformkonzervatív Ewald Stadler –, ők azonban egyelőre nem kerültek fel a listára.

Kovács Béla tegnap az MTI-nek elmondta, semmilyen írásbeli értesítést nem kapott a kitiltásáról. Mint mondta, megfigyelői munkáját politikamentesnek tartja, a referendumon pedig néppárti, szocialista és független EP-képviselők is voltak.

A Jobbik frakcióvezető-helyettese, Gyöngyösi Márton közleményben ítélte el az ukrajnai konfliktusban tanúsított újabb provokációt. Felszólította a magyar kormányt és diplomáciát, hogy az amerikai elvárások feltétlen kiszolgálása helyett álljon ki Magyarország és térségünk valós érdekeiért, és szorgalmazza a Minszkben megkezdett párbeszéd folytatását az ukrajnai konfliktus megoldásában. Gyöngyösi abszurdnak nevezte a vádakat, hogy mintegy ezer orosz katona harcolhat Ukrajnában. Az ellenzéki politikus rámutatott, hogy Oroszországnak nem érdeke, hogy romoljon a viszonya a Nyugattal, de a feszültség az európai országok érdekeit sem szolgálja, hanem az Egyesült Államoknak kedvez.