Külföld

Brutális módszereket használt a CIA

Az amerikai szenátus jelentése szerint a kínzásos vallatással egyetlenegy esetben sem szereztek életmentő információkat

Nyilvánosságra hozták azt a szenátusi jelentést, amely azt vizsgálta, hogy milyen brutális módszerekkel vallatta a Bush-érában a CIA a terroristagyanús személyeket. Az ügynökség igazgatója szerint ezzel emberéleteket mentettek meg, a jelentés azonban cáfolja a szavait.

CIA 20141210
A szenátusi jelentés szerint a CIA megtévesztette a közvéleményt és a döntéshozókat is (Fotó: Reuters - Larry Downing)

Dianne Feinstein, az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának elnöke tegnap ismertette annak a hatezer-hétszáz oldalas jelentésnek a kivonatát, amely a Központ Hírszerző Ügynökség (CIA) brutális vallatási technikáit vizsgálta. A szervezet hatmillió iratára támaszkodva arra jutottak, hogy a republikánus George W. Bush elnöksége alatt többhetes alvásmegvonással, pofozással, falhoz láncolással, szűk helyre való bezárással, beöntéssel, jeges fürdővel, halállal való fenyegetéssel és három személy esetében pedig a vízbe fojtás imitálásával vallatták a terroristagyanús foglyokat. A kényszerítő technikákat a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után vezették be.

A jelentés szerint a vallatási program sokkal brutálisabb volt, mint ahogy azt a CIA bemutatta a közvélemény és a döntéshozók előtt. Az ügynökség eszerint George W. Bush elnököt, Dick Cheney alelnököt, Donald Rumsfeld védelmi és Colin Powell külügyminisztert is félrevezette. Feinstein elmondta, a dokumentumban legalább száztizenkilenc, külföldi létesítményekben fogva tartott ember ellen használt kényszervallatási technikát vizsgáltak, amelyek több esetben kínzásnak minősültek. Volt, akit huszonkilenc órán át egy ötvenhárom centiméter széles, hetvenhat centiméter magas és hetvenhat centiméter hosszú ládába zártak, másokat pedig a vízbe fojtást imitáló vallatásnak tettek ki. Barack Obama 2009-ben függesztette fel a vallatási programot, és a dokumentum tegnapi közzététele után azonnal elítélte „az amerikai értékekkel összeegyeztethetetlen” módszerek alkalmazását.

A CIA a jelentés szerint nem működtette megfelelően a programot, minden ötödik embert téves személyazonosság vagy hibás hírszerzési adatok alapján tarthatott fogva. Ráadásul többeknek nyomát is vesztette a 2001 után fogva tartottak közül.

„A cél szentesíti az eszközt” – mondhatnánk, a szenátusi jelentés azonban megcáfolja ezt az érvet. A jelentés szerint például nem igaz az sem, hogy a vízbe fojtásos technikával sikerült volna meghiúsítani a brit Heathrow reptér elleni terrortámadást, ahogy azt korábban állították. Egyik most vizsgált esetben sem szereztek kizárólag ezekkel olyan hatékony információkat, amelyekkel egyértelműen életeket mentettek volna meg.

Más a CIA igazgatójának, John Brennannak a véleménye: „Néhány fogoly ellen kiterjesztett vallatási módszereket alkalmaztak, ezt akkoriban az igazságügyi miniszté­rium törvényesnek nyilvánította, és a Bush-adminisztráció is jóváhagyta. A módszereket 2007 decemberében használta utoljára a CIA, és Barack Obama hivatalba lépésével azonnal megszüntették” – írta közleményében. Brennan szerint már 2013-ban elismerték, hogy követtek el hibákat. Szerinte azonban igenis volt értelmük a kibővített vallatási módszereknek, mivel ezzel újabb támadásokat akadályoztak meg, terroristákat fogtak el és megértették az al-Kaida működését, a hírszerzés pedig ma is használja ezeket az értesüléseket.

A jelentés nyilvánosságra hozatala előtt Chuck Hagel leköszönő amerikai védelmi miniszter váratlan bagdadi látogatásán jelentette be, hogy megerősítik az Egyesült Államok diplomáciai képviseleteinek védelmét. Washingtonban a BBC szerint attól tartanak, hogy a nyilvánosságra hozott információk erőszakos reakciókat válthatnak ki bizonyos külföldi országokban.