Külföld
Brüsszel továbbra is a migránsok pártján áll
Kötelező, állandó és automatikus kvótát akar és a források megvonásával fenyegetőzik George Soros szövetségese az Európai Parlament máig aktuális jelentése szerint
Egy birtokába jutott dokumentumra hivatkozva írt tegnap az Európai Parlament uniós menekültügyi rendszer átalakítására – azaz a dublini rendszer reformjára – tett javaslatairól az Origo. A cikk szerint a feljegyzés Antonio Tajanitól, az EP elnökétől származik. Az olasz néppárti politikus irodája lapunk megkeresésére egy tavaly őszi, az EP oldalán elérhető dokumentumra hívta fel a figyelmet. Az Origo cikkében hivatkozott feljegyzéssel azonos tartalmú összefoglaló írás ahhoz a tavaly ősszel elfogadott jelentéshez tartozik, amelyet a svéd liberális Cecilia Wikström jegyez a dublini reformmal kapcsolatban.
A jelentés legfontosabb pontjainak többsége teljesen ellentétes a visegrádi országok, köztünk hazánk kormányának migrációs politikájával. Meghatározó javaslata az állandó, automatikus és felső határ nélküli elosztás. Ez felváltaná az eddigi rendszert, amely alapján az az ország felel a menedékkérőkért, ahova először érkeztek az Európai Unióban. Az új rendszer figyelembe venné a menedékkérők családi kapcsolatait és egyéb kötődéseit az egyes tagállamokhoz, akiknek pedig ilyen nincs, azokat kvóta szerint osztanák szét. Ez nem csak válság idején, hanem mindig érvényben lenne. Harmonizál a magyar állásponttal a külső határon való szigorú ellenőrzés, a könnyített családegyesítés és gyors elosztás azonban nem.
A visegrádi négyek szemszögéből sajátos egybeesésnek tűnhet, hogy a már említett preferenciákkal nem rendelkező menedékkérők választhatnak a négy, legkevesebb migránst befogadó tagállam közül. Az EP javaslata adna egy hároméves átállási időszakot a hagyományosan kevés menedékkérőt befogadó országoknak, de világossá teszi: aki nem vesz részt a rendszerben, azt az uniós források megvonásával is lehetne büntetni. A tagállamok ellenállását pedig a konszenzus keresése helyett többségi döntéssel vernék le az Európai Tanácsban.
A jelentéstevő svéd liberális politikus, Cecilia Wikström egyébként szerepel azon a 2016-ban kiszivárgott listán, amelyen a Kumquat Consulting nevű tanácsadócég összegyűjtötte a George Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványok szövetségeseit az Európai Parlamentben. A milliárdos igen gyakori brüsszeli látogatásainak egyike éppen a jelentés elfogadása előtti hétre esett, amikor Wikström közös fotót is közölt a Twitteren George Sorossal, azzal a megjegyzéssel, hogy gyümölcsöző beszélgetést folytattak.
Röviden
Az osztrák kormány már tárgyalásokat folytat Szerbiával, Albániával, Macedóniával és Koszovóval olyan táborokról, ahol az Ausztriában elutasított, a balkáni útvonalon keresztül érkezett menedékkérőket helyeznék el – írja a Die Presse. A kitoloncolásukra váró embereket egy „kevésbé vonzó országban” helyeznék el átmenetileg.
Életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték pénteken Finnországban azt a marokkói férfit, aki tavaly nyáron – terrorcselekménynek minősített késes támadásban – megölt két embert, nyolcat pedig megsebesített.
Franciaország kész menedékkérőket befogadni az Aquarius fedélzetén utazók közül, akik útban vannak Spanyolország felé – mondta tegnap Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter. Eközben még mindig nem sikerült tisztázni a Földközi-tengeren három napja kimentett több mint 40 migráns sorsát, s azt sem tudni, jelenleg hol tartózkodik az őket felvevő Trenton amerikai hadihajó.
Elfogadta pénteken a Bundestag a törvényt, amelynek értelmében az oltalmazottak elveszítik a jogukat a családegyesítéshez, és csupán kérelmezhetik legközelebbi rokonaik beengedését Németországba.
Merényletet hiúsítottak meg Kölnben
A német nemzetbiztonsági hivatal vezetője szerint terrortámadásra készülhetett az a tunéziai férfi, akit Kölnben vettek őrizetbe, mert nagy mennyiségben akart halálosan mérgező ricint előállítani. Hans-Georg Maassen a Rheinische Postnak elmondta: a bizonyítékok alapján „sikerült megakadályozni egy terrortámadást”. A 29 éves Szief Alláh H.-t kedden fogták el, és kölni lakásán találtak is ricint. Az ügyészség szerint a gyanúsítottnak egyelőre nem volt terve, hogy hol és hogyan vesse be a mérget. (HSz)
A forrásánál kezelnék a migrációs válságot
