Külföld

„Brüsszel totalitárius örökséget véd meg”

Lengyel professzor bírálta az unió bizottságát

Súlyos vádakkal illette az Európai Bizottságot a Lengyelországgal szembeni fellépése miatt Andrzej Duda elnök egyik tekintélyes tanácsadója.

Az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárás és jogállamisági mechanizmus Varsóval szemben az igazságügyi reform miatt képmutató és lényegében híján van a valós jogi érveknek – fejtette ki az uniós ügyekkel foglalkozó Euractiv portálnak Przemyslaw Zurawski vel Grajewski, a Lódzi Egyetem professzora, aki egyúttal a lengyel elnök és a külügyminiszter tanácsadói közé is tartozik. A bizottság az unió működéséről szóló szerződés nemek közötti egyenlőség elvéről szóló szabályozásával ellentétesnek tartja, hogy az új bírósági törvény a férfiak esetében 65, a női bíráknál 60 évben rögzítené a kötelező nyugdíjkorhatárt. Grajewski rámutatott, hogy amíg 2012-ben az előző, liberális–jobboldali Polgári Platform nem változtatta meg, Lengyelországban minden területen nemek szerint különböző nyugdíjkorhatár volt, ezt pedig Brüsszel sosem kifogásolta, sem a csatlakozási tárgyalásokkor, sem később, és egyébként is, számos uniós tagállamban létező gyakorlat. A professzor szerint ez is arra utal, hogy politikai ellenségesség hajtja Brüsszelt, nem pedig az európai értékekért aggódik. Grajewski vitatta az Európai Bizottság jogi hivatkozásait is, mondván, az általa az alapszerződésben hivatkozott cikkelyek nem a tagállamok igazságszolgáltatási rendszereire vonatkoznak, s főleg nem arra, hogy a brüsszeli testületnek lenne kompetenciája azokat alakítani.

A professzor hangsúlyozta, az egyetlen jogi hivatkozás értelmezhetetlen, több pedig nincsen, így világos, hogy a bizottság célja megfosztani a tagállamokat olyan szuverén jogaiktól, amelyeket azok sosem ruháztak át a brüsszeli testületre. Hangsúlyozta, a bizottság a szubszidiaritás elvét is megsértette, hiszen már akkor elkezdett intézkedni, amikor még csak elkezdődött a törvényhozási folyamat Varsóban.

Grajewski szerint a lengyel igazságügyi rendszert nepotizmus és korrupció hatja át, az 1989 óta eltelt 28 év pedig bizonyítja, hogy az képtelen önmagát megreformálni. A bizottság azzal, hogy elvitatja egy demokratikusan megválasztott parlament jogát arra, hogy megreformálja a „totalitárius kommunista múltból” megörökölt struktúráit, épp ezen totalitárius rendszerek védelmezőjeként lép fel – fejtette ki.