Külföld
Botrányba keveredett az osztrák kancellár
Elúszhatnak a szociáldemokraták esélyei a választásokon, miután többek között pénzmosás vádjával letartóztatták Christian Kern izraeli kampánytanácsadóját
Katasztrofális hatással lehet a nagyobbik bécsi koalíciós erő, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) választási esélyeire, hogy hétfőn az izraeli rendőrség pénzmosás gyanúja miatt letartóztatta Christian Kern kancellár kampánytanácsadóját, Tal Silbersteint. A Kronen Zeitung értesülését nem hivatalosan már tegnap reggel megerősítette a kancellár kampányirodája. Hivatalosan az SPÖ ügyvezetője és a kampány irányítója, Georg Niedermühlbichler azt mondta, minden együttműködést felfüggesztettek Silbersteinnel az ismertté vált izraeli vádak nyomán.
Nem kis ügyről van szó. A Reuters brit hírügynökség tegnap jelentette Jeruzsálemből, hogy az izraeli rendőrség bevitte Beny Steinmetz milliárdost és négy másik gyanúsítottat, hogy kihallgassa őket egy csalás utáni nyomozásban. Steinmetz már tavaly decemberben házi őrizetbe került, majd két héttel később vádemelés nélkül szabadon engedték, ekkor vesztegetéssel gyanúsították a bányavállalata, a BSG Resources afrikai tevékenysége kapcsán. A rendőrség akkor azt közölte, hogy Steinmetz és más, külföldön élő izraeliek több tízmillió dollárt fizettek vezető köztisztviselőknek, hogy üzleti érdekeiket segítsék az afrikai Guineában. Hétfőn azt mondták, öt gyanúsítottat tartóztattak le, az ok pénzmosás, vállalati dokumentumok hamisítása, csalás, az igazságszolgáltatás akadályozása és vesztegetés.
Az SPÖ politikai ellenfelei nem is késlekedtek a reakcióval. Elisabeth Köstinger néppárti (ÖVP-s) főtitkár megdöbbentőnek nevezte a híreket. Mint mondta, magyarázatért kiált, hogy pénzmosás vádjával őrizetbe veszik az SPÖ választási „lángeszét”, gyanús szerződések vannak a kampányfinanszírozás terén, és több SPÖ-donor személye is ismeretlen. Bár korábban is ismert volt, hogy Silbersteint körözik Romániában, az SPÖ mégis Ausztriába hozta tanácsadónak – idézte fel Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) főtitkára. „Hogyan lehetséges az, hogy egy ilyen gyanús figura a kancellár tanácsadójaként az osztrák hatalom központjában kulcspozícióra tesz szert?” – vetette fel. Kickl szerint ha a vád beigazolódik, Kernnek le kell mondania, de addig is teljes átláthatóságra van szükség abban a kérdésben, hogy az adófizetők pénzéből mennyi került Silbersteinhez. A romániai körözésre vonatkozó információt egyébként idén januárban Kern az ORF-nek légből kapottnak nevezte. Ennek ellentmond, hogy a Kurier cikke szerint Steinmetz és társai már 2015-ben a román korrupcióellenes hatóság (DNA) látókörébe kerültek ingatlanügyek miatt.