Külföld

Bosznia küzd a bevándorlókkal

Hidvéghi: Hazánkra is veszélyes a balkáni migrációs helyzet, amellyel a parlamentnek kiemelten foglalkoznia kell

A horvát–bosnyák határon történt zavargások aggodalomra adnak okot, a Balkánon kialakult migrációs helyzet pedig Magyarországra is veszélyes Hidvéghi Balázs szerint. Az Európai Unió már letett arról a tervéről, hogy migránstáborokat létesítsenek Észak-Afrikában.

bevándorlók 20181027
A Földközi-tengeri útvonalról óriási tömegek terelődtek át ismét a balkánira (Fotó: Reuters)

Horvátországban menekültstátussal rendelkező, iráni származású migráns volt a felbujtója a bosnyák–horvát határon történt zavargásoknak, amelyekben szerdán több mint száz migráns csapott össze a bosnyák rendőrséggel – közölte tegnap Davor Bozinovic horvát belügyminiszter. A tárcavezető az MTI szerint a sajtónak elmondta, hogy a férfi 2014-ben kapott menekültstátust Horvátországban, ez év júniusától azonban felülvizsgálati eljárás folyik ellene, mert nem viselkedett a nemzetközi védelem szabályainak megfelelően.

Zoran Galic, a bosnyák határőrség igazgatója csütörtökön, a horvát közszolgálati televízióban elmondta, hogy a férfit Velika Kladusán a hatóságok elfogták, és egy hónapra vizsgálati fogságba helyezték. Zoran Nicen, a horvát határőrség elöljárója a műsorban közölte: a férfit Horvátországban már többször előállították embercsempészet miatt.

A horvát–bosnyák határon történt incidensre reagálva pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója elmondta, az ügy egy újabb példa a korábban Röszkénél is tapasztalt erőszakos fellépésre, és félő, hogy bármikor Magyarország felé vehetik az irányt a migránsok. A Fidesz szerint hazánkra is veszélyes a Balkánon kialakult migrációs helyzet, ezért a parlamentnek kiemelten kell foglalkoznia az üggyel. Hidvéghi közölte, titkosszolgálati adatok szerint hetvenezer illegális bevándorló torlódott fel a régióban, ők pedig döntően észak felé indulnának el.

Szintén tegnap Prágában fogadta Angela Merkel német kancellárt Andrej Babis cseh kormányfő. A megbeszélés utáni sajtótájékoztatón Babis kijelentette, a két ország egyetért abban, hogy a migrációs probléma megoldásában az Európai Uniónak szorosabban együtt kell működnie az afrikai államokkal. Merkel megjegyezte, hogy az EU–Törökország szerződés a migránsok visszaküldéséről jól működik, és példa lehet más hasonló szerződések megkötésére – írta az MTI.

Ezt megelőzően csütörtökön a The Guardian brit lap közölt interjút a cseh kormányfővel. Babis szerint az Európában tartózkodó hétszázezer illegális bevándorlónak haza kell térnie. A politikus ismét elutasította a menekültkvótát, amely szerinte „út lenne a pokolba”.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken Tuniszban tárgyalt Jusszef Sahíd kormányfővel. Ezt követően Juncker bejelentette, lekerült a napirendről az a javaslat, amely szerint Észak-Afrikában az EU segítségével migránstáborokat létesítettek volna.