Külföld

Bírálják Trump szíriai beavatkozását

Moszkva szerint kiszámíthatatlan az amerikai külpolitika; Rex Tillerson állítja, továbbra is a terrorellenes harc a legfontosabb

Folytatódott az amerikai légi csapást követő pengeváltás Moszkva és Washington között, a Fehér Ház hazai bírálatot is kapott.

Tillerson és Trump 20170410
Rex Tillerson külügyminiszter Donald Trumppal (Fotó: Reuters - Carlos Barria)

A szíriai vegyifegyver-támadás előtti héten az amerikai ENSZ-nagykövet még arról beszélt, hogy Bassár el-Aszad elnök leváltása nem elsődleges célja Washingtonnak, az elmúlt hétvégére némileg változott az álláspontja. Nikki Haley a CNN-nek azt mondta, Aszaddal nem tudják elképzelni Szíria békés jövőjét, az államfő távozása ugyanakkor csak egy az amerikai prioritások közül. Konsztantyin Koszacsov, az orosz felsőház külügyi tanácsának elnöke szabotázsnak nevezte Haley szavait. Hangsúlyozta, egy ilyen kijelentés ellehetetleníti a szí­riai hatalom és az ellenzék közti párbeszédet. Koszacsov egyúttal cinikusnak nevezte azt a washingtoni döntést, hogy nem hozzák nyilvánosságra a bizonyítékokat, amik alátámasztják a vegyifegyver-támadást. Bírálta Washingtont Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő is, aki szerint az új amerikai kormánynak még nem sikerült következetes külpolitikát kialakítania. Szerinte ennek az az oka, hogy Trumpnak harcolnia kell a politikáját akadályozó politikai elittel, ettől pedig az Egyesült Államok ma a legkiszámíthatatlanabb ország. Haley-vel szemben Rex Tillerson külügyminiszter következetesebbnek tűnik, ő ugyanis a CBS-nek azt mondta, Washingtonnak a legfontosabb az Iszlám Állam legyőzése.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szombaton német kollégájának azt mondta, hiteltelenek és nem meggyőzők az Egyesült Államoknak a szíriai légitámaszpont elleni támadást igazolni akaró érvei. Az orosz diplomata Tillersonnal is beszélt telefonon, akinek a Reuters híradása szerint azt mondta, az amerikai támadás nem használ senkinek, csak a terroristáknak, akik ellen Damaszkusz is harcol. Tillerson az ABC hírtelevíziónak nyilatkozva pedig azt vetette Moszkva szemére, hogy az oroszok tétlensége tette lehetővé a vegyifegyver-támadást, nem tettek eleget a vállalásaiknak. Oroszország egyébként nem csak szavakban reagált azt amerikai akció­ra, a brit The Guardian cikke szerint ugyanis rakétákkal felszerelt hajót vezényeltek Szíria partjaihoz.

Vlagyimir Putyin orosz államfő tegnap Haszan Róháni iráni elnökkel beszélt telefonon, s egyetértettek, hogy az amerikai támadás megengedhetetlen agresszió, ami megsérti a nemzetközi jogot. Róháni már korábban is éles kritikát fogalmazott meg, amikor azzal vádolta Donald Trump amerikai elnököt, hogy a légi csapással a terroristákat támogatja. Trump a hazai kritikát sem „úszta meg”. Szombaton a CNN-nek nyilatkozva ugyanis Rand Paul republikánus szenátor arra hívta fel a figyelmét, hogy a Fehér Háznak el kell döntenie, az Iszlám Államot tartja-e veszélyesebbnek vagy Aszad elnököt. „Kétmillió keresztény él Szíriában, akiket Aszad megvéd, és rettegnek az iszlamista hatalomátvételtől” – hangsúlyozta.

A szíriai hadsereg újra használja a megtámadott bázisát, és bár a támadás több sajtóorgánum szerint óvatosabbá teheti Damaszkuszt, aligha kényszeríti különösebb irányváltásra. Washington más fronton is nyomást akar gyakorolni, Steve Mnuchin pénzügyminiszter gazdasági szankciókat helyezett kilátásba.

Boris Johnson brit külügyminiszter lemondta moszkvai útját a Damaszkusznak nyújtott orosz támogatás miatt, ami az orosz külügy szerint a valós szíriai helyzet teljes félreértéséről tanúskodik. Michael Fallon brit védelmi miniszter szerint Moszkva is felelős a vegyifegyver-támadásért, de be kell vonni a rendezésbe.


„Fantasztikus előrehaladás” Pekinggel

Száznapos tervet dolgozott ki a pekingi és a washingtoni vezetés a gazdasági, kereskedelmi nézetkülönbségek megvitatására – közölte Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök megbeszélései után. Trump szerint „fantasztikus előrehaladást” értek el, „sok, potenciálisan súlyos gond megoldódik majd”. Hszi is derűlátó, szerinte „egymás mélyebb megértésére” törekedtek, megalapozták a működőképes kapcsolatokhoz szükséges bizalmat, ami azért is fontos, mert ezzel „eleget tesznek a történelmi felelősségük támasztotta elvárásoknak”. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter őszintének és barátságosnak nevezte a két vezető egyeztetését, amelyen többek között az észak-koreai atomprogram visszafogására irányuló együttműködésről is szó esett.