Külföld

Berlinnek nincs szüksége B tervre

Veszélyek a rendszerben – részben szociális segélyekből finanszírozhatták támadásaikat a brüsszeli és párizsi merénylők

A német kormány nem látja szükségét, hogy alternatív megoldást találjon a török–uniós alku helyett. A sajtóban a német menekültügyi rendszer és a belga szociális ellátási rendszer hiányosságaira világítottak rá.

berlini tüntetés 20160806
Berlini tüntetés a „csempészek királynőjének” nevezett Angela Merkel és menekültpolitikája ellen (Fotó: Reuters - Axel Schmidt)

Peter Altmaier német kancelláriaminiszter a Berliner Zeitungnak tegnap megerősítette: Angela Merkel kormányának nem mindegy, hogyan érvényesülnek az emberi jogok Törökországban, és elvárják Ankarától a jogállamiság elveinek tiszteletben tartását, így azt is, hogy erőarányosan lépjenek fel a puccskísérlet felelőseivel szemben. Mindez azonban szerinte független a migrációs válság kezeléséről szóló EU–török megállapodástól, hiszen nincs arra utaló adat, hogy rosszul bánnának a Törökország által befogadott vagy az oda visszaküldött emberekkel. Altmaier szerint minden úgy történik, ahogyan megegyeztek, a megállapodás működik, Berlinben nem gondolkodnak B terven.

A Bild című német hetilap tegnap annak a menedékkérőnek az ügyéről írt, aki a múlt hónapban Würzburg közelében baltával támadt egy vonat négy utasára. A lap megszerezte a támadó magyarországi menedékkérő-regisztrációs adatlapját, amely szerint Khajerkhel Riaz Khan néven vették nyilvántartásba, kísérő nélküli kiskorúként érkezett az országba, az általa megadott adatok alapján születési ideje 1999. január 1-je, az afganisztáni Paktiából származik, és afgán állampolgárságú. Menedékjogi kérelmét Budapesten nyújtotta be, a fóti gyermekotthonban helyezték el, ahonnan eltűnt, és Németországban, Passauban bukkant fel 2015. június 30-án. A német hatóságok csak idén júliusban elkövetett merénylet után vettek tudomást az Iszlám Állammal nyilvánvalóan kapcsolatban álló merénylő „valódi identitásáról”. A hatóságok soha nem hallgatták meg, és ujjlenyomatát a támadás előtt nem ellenőrizték. A Der Spiegel tegnap arról írt, hogy mind a würzburgi támadó, mind az Ansbachban robbantó szíriai migráns közvetlen kapcsolatban állt az Iszlám Állammal. A Wall Street Journal szerint komoly kérdéseket vet fel a belga ellátórendszerrel kapcsolatban, hogy párizsi és a brüsszeli terrorcselekmények elkövetői közül többeknek is szociális juttatásokat fizetett a belga állam a merényleteket megelőzően. Legalább öten munkanélküli segélyben részesültek Belgiumban, és a tavaly feloszlatott verviers-i terrorcsoport tagjai közül is sokan éltek segélyen. Salah Abdeslam, a novemberi párizsi terrortámadások feltételezett főszervezője a merényletek előtt három héttel is munkanélküli segélyt kapott, ami nem járt neki. A lapnak egy szakértő hangsúlyozta, elejét kell venni annak, hogy terrorizmus finanszírozására használják a juttatásokat, s elképzelhető, hogy az európai kormányok a jövőben készpénz helyett utalványokat adnak a rászorulóknak.


Röviden
Szélsőségesek épültek be Belgiumban a fegyveres erők soraiba

- Lemondták Európa egyik legnagyobb bolhapiacának, a Lille-i vásárnak a megrendezését a francia hatóságok a nemrég végrehajtott iszlamista erőszakcselekmények miatti biztonsági megfontolásokra hivatkozva - közölte pénteken a BBC.

- Hollandia kiadott egy feltételezett terroristát pénteken Franciaországnak, a harminckét éves Anis Bahrit azzal gyanúsítják, hogy az Iszlám Állam dzsihadista szervezet megbízásából Franciaországban merényleteket készült elkövetni.

- Több száz afrikai migráns foglalta el az északkelet-olaszországi Ventimiglia városának tengerparti szikláit, valamint a Franciaországba tartó vasúti síneket a határon történő átengedésüket követelve pénteken.

- Fehér port tartalmazó borítékban fenyegető üzenetet kapott Brüsszel Saint-Josse Ten Noode kerületének török származású polgármestere - írta a La Libre Belgique francia nyelvű belga napilap.

- Görögország dél-európai értekezletet tervez szeptember elején a közös gondokról - migráció, gazdaság - és azok megoldásáról - jelentették be Athénban közelebbről meg nem nevezett kormányzati források pénteken.

- Jelentős mértékben erősíti tevékenységét az Európai Unió határvédelmi ügynöksége (Frontex) Bulgária Törökországgal és Szerbiával közös határán.

- Többtucatnyi olyan ember szolgál a belga fegyveres erőknél, aki kapcsolatban van különböző szélsőséges csoportokkal - közölte a védelmi minisztérium.