Külföld
„Bedobta a törülközőt” a spanyol kormány
Előre hozott választások lesznek április végén, a katalán szeparatistákkal való egyezkedés okozhatta az eddig is kisebbségben politizáló szociáldemokraták vesztét

A jobbközép ellenzék három pártja – az Állampolgárok (Ciudadanos), a Néppárt (PP) és a VOX – múlt hét végén nagyszabású, 45 ezres tüntetésen követelte az előre hozott választások kiírását Madridban, miután a spanyol kormány bejelentette: javaslatot tett a katalán autonóm kormánynak egy kerekasztal-megbeszélésre. A jobbközép ellenzék árulással vádolta Sánchezt, amiért enged a katalán szeparatisták „zsarolásának”. Pablo Casado PP-elnök tegnap úgy fogalmazott: sikerült elérniük, hogy Sánchezék bedobják a törülközőt.
A legfrissebb felmérések szerint a PP és a szocialista PSOE fej fej mellett, 23–23 százalékon áll. Az Állampolgárok 19,2 a szélsőbaloldali Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) 15,8, a VOX pedig 8,9 százalékra számíthat.
„Spanyolországban a Francisco Franco 1975-ben bekövetkezett halála után lezajló politikai átmenet az európai integrációval szoros összefüggésben megteremtett egy konszenzusalapú politikai rendszert, amely azonban az évtizedek során fokozatosan erodálódott. José Luis Rodríguez Zapatero volt szocialista kormányfő ideológiailag vezérelt politikája feltépte a polgárháború sebeit és kiújította a kultúrharcot” – idézte fel lapunknak Cseszneky Miklós, a nemzetközi kapcsolatok szakértője, hozzátéve: Sánchez kérészéletű kisebbségi kormánya tovább élezte ezeket törésvonalakat. „Az ideológiai ellentéteknél is fontosabb vízválasztó a spanyol politikai életben az ország területi integritásának kérdése. Sánchez csak a baszk nacionalisták és a katalán szeparatisták támogatásával és mindvégig kardélen táncolva tudta ideig-óráig fenntartani kisebbségi kormányát, s a költségvetés elutasítása egy eleve kudarcra ítélt hatalompolitikai kísérlet szükségszerű záróaktusa” – mutatott rá a szakértő, aki szerint a PSOE belső megosztottságának is fontos szerepe van az eseményekben.
Cseszneky felidézte, hogy a felmérések az utóbbi időben többször is megbízhatatlannak bizonyulnak, mindenesetre többségük a három jobboldali párt szövetségének abszolút többségét jósolja. A szakértő szerint számítani kell rá, hogy a VOX bekerül a parlamentbe, a Podemos pedig gyengül. Felhívta a figyelmet, hogy Sánchez soha sem nyert választást, jelenleg a Mariano Rajoy néppárti miniszterelnök elleni konstruktív bizalmatlansági indítvány sikerének köszönhetően kisebbségben kormányoz, annak ellenére, hogy a legutóbbi választásokon a szocialisták modern kori történelmük legrosszabb választási eredményét érték el. A lehetséges jobboldali összefogással kapcsolatban elmondta, az Állampolgárok inkább centrista-balközép párt, és technokrata irányt vett a Fidesszel azonos pártcsaládba tartozó Néppárt is. „A VOX egy jelenleg parlamenten kívüli markánsan jobboldali konzervatív értékeket valló párt, amelynek vezetője, Santiago Abascal gyakran hivatkozik Orbán Viktorra mint politikai példaképére” – emelte ki. Cseszneky rámutatott, Andalúziában a VOX által kívülről támogatott Állampolgárok–PP koalíció leváltotta a baloldalt, ám egyébként az Állampolgárok szélsőségesnek tartja a VOX-ot, de egy Sánchez nélküli PSOE-val együtt tudna működni, így nagyban rajtuk áll, milyen kormány alakul.
Tegnap egyébként a kormány elrendelte Franco exhumálását a Madrid melletti elesettek völgyében található bazilikából.