Külföld

Bannon: Ha háború lenne a félszigeten, Szöul belepusztulna

Washington és Peking folytatja a szócsatát

Kína és az Egyesült Államok forró krumpliként dobálja egymás között a felelősséget a koreai konfliktus leállításáért, miközben a katonai megoldást mindenki láthatóan igyekszik elkerülni Phenjannal szemben. Leginkább a határhoz közel fekvő déli főváros, Szöul.

Donald Trump elnök utasítására dolgoznak ki használható katonai opciókat Észak-Korea ellen – közölte Joseph Dunford, az amerikai fegyveres erők vezérkari főnökei egyesített bizottságának elnöke Pekingben. Házigazdája, Fan Csang-long, a kínai központi katonai bizottság alelnöke a békés, tárgyalásos megoldást éltette, mondván: katonai megoldások nem jöhetnek szóba. Dunford erre azzal vágott vissza, hogy mindenki inkább békés megoldást szeretne, de azt senki nem gondolja, hogy egyedül gazdasági nyomásgyakorlással el lehetne érni, hogy Észak-Koreának ne legyen atomfegyvere, Fa-Csang-long pedig szóvá tette Washington Tajvan-politikáját, katonai jelenlétét a Dél-Kínai-tengeren és dél-koreai rakétavédelmi rendszerét.

Az Egyesült Államok részéről Steve Bannon, az elnök stratégiai főtanácsadója viszont visszamutogatott Pekingre, mondván, csak Phenjan egyetlen szövetségese tudná leállíttatni az északiak atomprogramját. Azt is leszögezte, hogy minderre nem létezhet katonai válasz, mert háború esetén az északi hadsereg hagyományos fegyverekkel „az első harminc percben” végezne Szöul tízmillió lakosával.

Szöul aggodalmait nem is érezheti más át jobban, mint Szöul: Mun Dzse In dél-koreai elnök csütörtökön teljes határozottsággal elutasította a háború lehetőségét a Koreai-félszigeten. Az államfő hangsúlyozta: az Egyesült Államok és elnöke beleegyezett, hogy megbeszél Dél-Koreával minden lehetőséget, bár azt elképzelhetőnek tartotta, hogy Washington a félszigeten kívül hajt végre katonai akciót, de reményei szerint erről előzetesen konzultál majd Szöullal, s abbeli véleményének is hangot adott, hogy Trump fenyegetőzése nem jelenti azt, hogy Amerika valóban katonai lépésekre szánta el magát. Ezzel tulajdonképpen csatlakozott Dumford véleményéhez, mondván, az mindennek a teteje lenne, ha Phenjan interkontinentális ballisztikus rakétáira nukleáris robbanófejeket szerelne.

Az egységfronton azonban korántsem csak Oroszország és Kína üt rést: szerdán Chile is visszautasította, hogy kövesse Washington „agresszív politikai kezdeményezéseit”, és megszakítsa kapcsolatait Venezuelával és Észak-Koreával.