Külföld
Az Iszlám Állam vállalta a támadást
Háború zajlik, és még több merénylet lesz. Újabb életeket fogunk elveszíteni – figyelmeztetett Manuel Valls Nizzát követően
A nyolcvannégy halálos áldozatot követelő nizzai gázolásos merénylet után két nappal, szombaton az Iszlám Állam magára vállalta a támadást, amelyet a harmincegy éves, Franciaországban élő tunéziai Mohamed Lahouaiej Bouhlel követett el. „Ő hajtotta végre a műveletet, válaszul a felhívásokra, hogy célba kell venni azoknak az országoknak az állampolgárait, amelyek részei az Iszlám Állam ellen harcoló koalíciónak” – írta közleményében a terrorszervezet. Az AFP francia hírügynökség bírósági forrásra hivatkozva szombaton azt jelentette, hogy újabb négy embert vettek őrizetbe Franciaországban a tunéziai merénylő környezetéből.
A férfi volt felesége, akit pénteken tartóztattak le, szombaton is rács mögött maradt. Az őrizetbe vett négy férfi nevét a forrás nem közölte. Közülük egyet pénteken, a többieket szombaton fogták el és hallgatták ki. A hatóságok továbbra is vizsgálják, hogy a tömegbe hajtó kamion sofőrje egyedül cselekedett, vagy voltak segítői, s hogy kapcsolatban állt-e szélsőséges iszlamistákkal. Az őrizetbe vételek Nizza két különböző helyszínén történtek. A Reuters tudósítója szerint mintegy negyven kommandós ütött rajta egy lakáson Nizzában, a központi pályaudvartól északra, ahol az egyik férfit elfogták.
A támadás végrehajtása előtt kétszer – 12-én és 13-án – is felkereste a merénylet helyszínét a gázoló egy nyomozati forrás szerint. Az ügyben meghallgatott több száz tanú közül sokan megerősítették, hogy míg a férfit korábban nem érdekelte a vallás, ez az utóbbi időben hirtelen megváltozott. Rokonok és barátok nyilatkozataiból kiderült, hogy Bouhlel alkoholt ivott, marihuánát szívott és még disznóhúst is evett, vagyis egyáltalán nem úgy viselkedett, mint egy hívő muszlim. Tunéziában élő apja szerint a muszlim böjti hónap, a ramadán idején nem imádkozott és nem is böjtölt. Egyik testvére azt mondta róla, hogy pszichés problémái voltak, amikor 2005-ben átköltözött Franciaországba, és ezért orvosi segítséget is kért. A Le Journal du Dimanche című francia vasárnapi lap értesülése szerint a férfi a tettét megelőző héten kivette számlájáról az összes pénzét. A merénylet előtti napon még az autóját is eladta, és közeli ismerőseinek nyíltan vallott radikalizálódásáról. A nizzai vérfürdőt megelőző napokban nagyjából 100 ezer eurót (31,5 millió forintot) küldött illegális módon Tunéziában élő családjának – ezt a férfi bátyja fedte fel a Daily Mail című brit lapnak. Napokkal a támadás előtt egy tengerparti strandon pihent. Dzsabur nevű fivére, aki Tunéziában él, a Reutersnek tegnap azt mondta, a merénylő néhány órával a támadás előtt még mosolygós képeket küldött magáról, mivel részt vett az ünnepi felvonulásban a nizzai barátaival.
Vasárnapi sajtójelentések szerint Manuel Valls francia kormányfő közölte: az eddigi nyomozásból kiderült, hogy a férfi az utóbbi időben radikalizálódott, méghozzá „nagyon gyorsan”. A miniszterelnök a Francois Hollande vezette szocialista kormányt ért, biztonsági hiányosságokat érintő bírálatokra reagálva leszögezte, hogy nincs „zéró kockázat”, és új támadások fognak történni. „Mindig az igazat mondtam a terrorizmust illetően: háború zajlik, és még több támadás lesz. Nehéz kimondani, de újabb életeket fogunk elveszíteni” – figyelmeztetett. Franciaország belügyminisztere arra szólított fel minden „hazafias” francia polgárt, hogy a biztonsági erőknél jelentkezzen tartalékos szolgálatra. Bernard Cazeneuve szombat este hangsúlyozta, hogy mindenki, aki akar, önkéntesként csatlakozhat a rendőrség munkájához.
A Corriere della Sera arról írt, hogy Bouhlel tavaly nyáron Olaszországban is tartózkodott. A nizzai terrortámadást követően az olasz rendőrség eltorlaszolta két páncélozott járművel a római Szent Péter térre vezető sugárutat, és a hatóságok a forgalmasabb római bevásárlóutcák forgalommentes lezárását tervezik – írta a Corriere della Sera olasz napilap vasárnap.
Röviden
Több muszlim bevándorló, nagyobb veszély
- Bárhol, bármikor előfordulhatnak a nizzai tömeges gázoláshoz hasonló merényletek – mondta az M1-nek Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Hozzátette: legvalószínűbb azokban az országokban, ahol jelentős muszlim közösség él. Ezen közösségek esetében is nagyjából mindössze egy-két ezrelék a radikalizálódók aránya ott, ám ahol milliós létszámban vannak jelen muszlimok, akár egy-két ezer potenciális elkövető is lehet – tette hozzá a biztonságpolitikai szakértő.
- A támadást propagandának használhatja az Iszlám Állam – mondta az M1-nek Földi László biztonságpolitikai szakértő. Az a tény, hogy az elkövető nem volt a szervezet katonája, azt jelenti, bárkiből lehet terrorista, ha elhatározza – tette hozzá.
- Brutális részletek derültek ki a tavaly novemberi párizsi támadásokról. A brit The Sun szerint szándékosan nem hozták nyilvánosságra az igazságügyi jelentéseket a Bataclan klubban történt, 137 áldozatot követelő mészárlásról, azok ugyanis túl felkavarók voltak. Feljegyzések szerint sokakat nemcsak lelőttek, hanem megerőszakoltak, vagy brutálisan megcsonkították őket. Egy túlélő több rendőrt is látott, aki rosszul lett, hányt a látottak miatt.