Külföld

Ausztria visszaküldi a menedékkérőket, ha igényük nem jogos

Sátortáborokban szállásolják el a menekülteket, tarthatatlan a helyzet

Legtöbbször Magyarországon vagy Bulgárián keresztül érkeznek Ausztriába azok a bevándorlók, akik máshol már beadták menedékkérelmüket. Az osztrák belügyi tárca gyorsított eljárásban küldené őket vissza.

menedékkérők 20150604
Aki máshol már beadott kérelmet, azt nem fogadhatják (Fotó: Reuters - Pascal Rossignol)

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter és Wolfgang Taucher, az osztrák bevándorlási hivatal vezetője tegnap bejelentette, hogy a tárca felgyorsítja azon menekültek ügyének elbírálását, akik korábban egy másik európai uniós tagállamban már benyújtották menedékkérelmüket, s így a jelenlegi EU-szabályozás értelmében Ausztriában már nem jogosultak menedékjogot szerezni. Mikl-Leitner szerint a májusban regisztrált menedékkérők negyede már benyújtott kérelmet egy másik tagállamban, így oda akarják őket visszaküldeni. Mint mondta, helyet kell teremteni azoknak, akiknek az ügyében valóban Ausztria az illetékes. A múlt hónapban 6240 menedékkérelmet nyújtottak be Ausztriában, és ez lakosságszámra elosztva több mint bármely más EU-tagállamban. Az újonnan érkező menekülteket Ausztria továbbra is regisztrálja és befogadja, ám az új kérelmek elbírálását további intézkedésig felfüggesztik.

Taucher azt mondta, hogy az érintett menekültek a legtöbb esetben Magyarországról és Bulgáriából érkeztek Ausztriába. A bevándorlási hivatal vezetője közölte, őket buszokkal vagy repülőgépen szállítanák vissza az adott országba. Hozzátette, nincs szó „tömeges kiutasításról”, sőt „egyoldalú visszaküldésről” sem: minden esetet külön megvizsgálnak, és az érintett országokkal is egyeztetni fognak. Előző nap a belügyi tárca közölte, hogy az idén várhatóan rekordszámú, mintegy hetvenezer menedékkérelmet adnak be az osztrák hatóságokhoz.

A Kurier szerdai száma szerint sátrak felállíttatását kezdte meg félezer menekült elszállásolására az osztrák belügyminisztérium a Bécs közelében fekvő Traiskirchen területén, hogy csökkentse a település ideiglenes befogadó állomásán lakó mintegy kétezer menekült számát. Andreas Babler, az alsó-ausztriai település polgármestere, aki korábban a traiskircheni befogadó állomáson tartózkodók számának mérséklését kérte, a Die Presse szerint csalódottan reagált, s Mikl-Leitner leváltását követeli. A Kurier megjegyzi, Babler egészen biztosan másként képzelte a menekültek számának csökkentését: ahelyett, hogy az osztrák tartományok átvállalták volna a traiskircheni menekültek egy részének elhelyezését, a menekültek a településen maradnak. A 480 menekült számára közvetlenül a befogadó állomás mellett verték fel a sátrakat.