Külföld

Átrendeződik a német belpolitika

Nem jutottak dűlőre a menekültkrízis kezeléséről a CDU és a CSU vezetői

Három órán keresztül tárgyaltak szerda este a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszocialista Unió (CSU) vezetői.

Csak annyi szivárgott ki, hogy Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke és Horst Seehofer bajor kormányfő, a CSU elnöke továbbra sem ért egyet a migrációs válság kezelésének mikéntjében. A múlt vasárnapi tartományi választások után Seehofer azonnali kurzusváltást sürgetett a menekültpolitikában.

Tamási Anna, a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa lapunknak elmondta, a CDU a vártnál rosszabbul szerepelt ugyan, ez mégsem tekinthető a merkeli menekültpolitika egyértelmű elutasításának, hiszen a Zöldek és a Szociáldemokrata Párt (SPD) is a kancellár menekültpolitikájának támogatása mellett értek el sikereket a két nyugati tartományban. Mint mondta, fontos tanulság ugyanakkor, hogy az eddigi stabil táborokra és politikai többségekre építő német politikai rendszer ideje lejárt, a tartományokban szükség lesz hármas koalíciók létrehozására is. Tamási Anna a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) erősödésével kapcsolatban elmondta, Frauke Petry alakulata volt az egyetlen, amely a menekültpolitikával szembeni tiltakozásra adott alkalmat a választóknak, ezzel is magyarázható, hogy rendkívül jól szerepelt.

Mint mondta, a felmérések is azt igazolják, az AfD sikere abban rejlik, hogy egyedüliként üti meg azt a hangot a migrációval kapcsolatban, amit a határozottabb politizálást megkövetelő választók várnak. Tamási Anna kiemelte azt is, hogy Merkel felismerte, tárgyalni kell a „kirekesztett szerepre játszó” AfD-vel. A szakértő szerint egyre több jel utal arra – különösen, hogy a CDU a menekültpolitika kapcsán liberálisabb irányba tolódott –, hogy Merkel a 2017-es választások megnyerése esetén a Zöldekkel lépne koalícióra, akiknek szavazói körében közel kétharmados a népszerűsége, míg a CDU szavazóinak csak az 55 százaléka támogatja.